Dobré zprávy z okolí – díl 96: Rohlík.cz bez Penamu, Penny bez plastových tašek, stáčená drogerie a Alza na elektrokolech

Rohlík.cz nahradí toustový chléb Penam řemeslnou výrobou od jiných českých dodavatelů

Internetový prodejce potravin Rohlík.cz přestal nabízet toastový chléb od společnosti Penam z Agrofertu. „Respektujeme presumpci neviny. Než se však Penam očistí z toho obvinění, stahujeme jeho produkty z našeho sortimentu. Podpoříme naopak dodavatele, kteří vyrábí kvalitní toustový chléb bez toho, aniž by čerpali daně našich zákazníků,“ řekl marketingový ředitel firmy Rohlík.cz Rostislav Brzobohatý. Firma chce chléb z Penamu nahradit řemeslnou výrobou z ČR, nyní nabízí alternativu ze zahraničí.
Důvodem je to, že:

Ministerstvo financí nepředložilo od loňského prosince k proplacení Evropské komisi projekty holdingu Agrofert za více než 161 milionů korun. Mezi nimi je i 100 milionů na stavbu linky na výrobu toastového chleba Penamu. Z české státní kasy už ale peníze holdingu vyplaceny byly. Evropská komise přitom stále nerozhodla, zda premiér Andrej Babiš (ANO), který Agrofert vložil do svěřenského fondu, není ve střetu zájmů.

Zdroj: ČTK 22.5.2019, iRozhlas.cz a Seznam Zprávy

 

Novela zákona o obalech z roku 2018 přinesla omezení spotřeby plastových tašek o 50 %

Ministerstvo životního prostředí si nechalo vypracovat studii o dopadech nákupních tašek na životní prostředí. Ta porovnávala tašky na jedno použití z lehkého plastu, pevného plastu a papíru spolu s taškami s plánovanou životností jeden rok z polyesteru a bavlny. „Podle studie VŠCHT se nejvíce vyplatí opakovaně použitelná taška z polyesteru – ta předčila i textilní tašky, které mají velký dopad na přírodu, zejména ve fázi pěstování bavlny,“ popisuje pro Radiožurnál mluvčí ministerstva životního prostředí Ondřej Charvát.

Nejhorší známku si odnesla taška z plastu, která má podle studie největší dopad na životní prostředí, a to bez ohledu na to, jestli se dál zpracovává, nebo končí na skládce.

Penny Market chce v roce 2019 doprodat všechny plastové tašky a zákazníkům nově nabídne jen tašky z bavlny, papíru nebo polyesteru. Místo jednorázových sáčků na ovoce nebo pečivo pak lidé můžou využít takzvané ovosáčky k opakovanému použití. Řetězec Albert zase umožňuje zákazníkům využít jejich vlastní sáčky, například látkové.

Zdroj: NSZM, iRozhlas

Stáčené čistící a prací prostředky v bio kvalitě začíná prodávat dm, následovat bude Teta a Rossmann

Síť drogerií dm přichází jako první v Česku s ekologickým prodejem stáčené drogerie do vlastní nádoby. Natočit si prací gel, máchadlo, univerzální čistič nebo gel na nádobí mohou zákazníci prozatím ve dvou dm prodejnách v Praze, a to v nákupních centrech Černý Most a Chodov. Právě tady rakouský řetězec otevřel v pilotním provozu plnicí stanice, které nabízejí stáčené prostředky značky Yellow & Blue, což je značka českého výrobce Tierra Verde, která nabízí prací a bělicí prostředky bez fosfátů, ropných derivátů, palmového tuku, chlóru a dalších syntetických látek. Při prvním nákupu si zákazníci musejí koupit originální nádobu za 20 Kč přímo v prodejně. „.. Následně s touto láhví s čipem již může zákazník opakovaně provádět nákup,“ vysvětluje Jiří Peroutka, manažer komunikace dm.

K podobnému kroku se rozhodla další síť drogerií působící v Česku – Teta. Prodej stáčené drogerie a kosmetiky chce zahájit v řádu několika příštích měsíců. A nápadu se chytá i třetí velký hráč – síť drogerií Rossmann.
Zdroj: HN, 27.5.2019 ZDE

Po centru Bratislavy vozí Alza kurýři zásilky na elektrokolech

V současné době má Alza na Slovensku ve své flotile 3 nákladní elektrokola, jimiž obsluhuje primárně pěší zóny a oblast starého města Bratislavy. V rámci rozvozového dne zvládne jedno kolo doručit v průměru až 13 objednávek denně, což je zhruba polovina toho co klasická dodávka. Kurýři vyjíždějí do ulic denně od pondělí po pátku bez ohledu na počasí. Víkendy mají z důvodu slabší poptávky prozatím volné. Výběr zboží k doručení cyklokurýrem je přitom velmi široký, kromě XXL produktů dokáže dopravit téměř jakýkoliv artikl. Zatím největší perličkou testovacího provozu byl převoz 65“ televize, 12 ks monitorů nebo sušáku na prádlo a žehlícího prkna.
Zdroj: NSZM
Náhledový obrázek: ilustrační :-)


 

 

Související příspěvky