Úvodní stránka 30 NÁZOR 30 Fakt, že se budeme mít hůř, není důvod k panice, ale výzva k diskuzi. A dělá každý z nás na svém místě to, co může a co udělat má?

Fakt, že se budeme mít hůř, není důvod k panice, ale výzva k diskuzi. A dělá každý z nás na svém místě to, co může a co udělat má?

„… Když v roce 1940 vláda Jeho Veličenstva Jiřího VI musela zavést přídělový systém a řadu úsporných opatření, patřilo mezi ně i razantní snížení dodávek plynu, uhlí a teplé vody pro domácnosti. Oba manželé na to byli hrdí ještě dvacet dva let po válce: „Nejdřív to vypadalo jako vtip. Prý, že si na koupání máme napouštět do vany nanejvýš pět inchů (12,7 cm) teplé vody. Jenomže pak král nechal ve všech vanách ve Windsoru a v Buckinghamském paláci namalovat tu rysku —- 5“. Nic nenařizoval, nemluvil o tom, ale my jsme všichni okamžitě doma taky malovali rysky – a dodržovali jsme to.“

DOPORUČUJEME na HlídacíPes.org, 22. 9. 2022:
Jan Urban: Lidské právo na vyhřátý byt, realita opravdové války a pět palců teplé vody
Náhledový obrázek: ilustrační


Související:

Národní mýty jsou produktem kulturní evoluce a provázely etablování národních států. S „rozmazáváním“ jejich hranic a smyslu přecházejí také ony do nových podob, překračují omezenost „národního“.

Zažíváme resuscitaci obojího, národního i globálního, v novém hávu a v nových kontextech. Je to povýtce především spor náboženských a politických věrovyznání, lemovaný dějinnými kataklyzmaty.

Tváří tvář přetlaku mudrování, komentářů, informací a svědectví o veřejném prostoru existuje vlastně jediná podstatná otázka, kterou bychom měli klást sami sobě: udělali jsme, s ohledem na svoji pozici a roli ve společnosti, co jsme měli a mohli udělat?

DOPORUČUJEME uvedení knihy Mýty od Fedora Gála, Jana Urbana a kolektivu autorů na HlídacíPes.org, 29. 9. 2022:
Co ti říká slovo národ? Národní mýty často skrývají jen vlastní egoismus

Vydání knihy Mýty můžete podpořit v rámci sbírky na stránkách Donio, ZDE.

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Praha pomáhá městským částem zavádět „školní ulice“ jako vítané projekty pro zvýšení bezpečnost školáků

V září letošního roku přibude v Praze několik školních ulic. Projekt školní ulice upravuje na krátký čas průjezd automobilů vybranými ulicemi a dovoluje dětem bezpečně dojít do svých tříd. Spolupráce ...