Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Dobré zprávy z okolí – díl 94: jak šetřit vodou v zemědělství, povzbuzení pro středoškolské stávky za klima

Česká zemědělská univerzita spolupracuje s Izraelem na efektivním šetření vodou a na nových technologiích
V Izraeli bude letos na podzim výzkumná mise České zemědělské univerzity (ČZU) s místními vědci zkoumat závlahové systémy použitelné v Česku. V rozhovoru s ČTK to řekla česká vědecká diplomatka v Izraeli Delana Mikolášová. Podle rektora ČZU Petra Skleničky by systém škola použila do svého projektu na Rakovnicku. ČZU se tam snaží vymyslet krajinu, která by dokázala odolat těžkým klimatickým podmínkám. „Izrael je světovým lídrem v hospodaření s vodou. Opravdu umí využít každou kapku, jelikož voda je v tomto regionu mimořádně cennou surovinou,“ řekla Mikolášová. ČZU navázala spolupráci s izraelským výzkumným institutem Volcani Center, jenž vynalezl kapénkové zavlažování, které dávkuje přesné množství vody až ke kořenům rostlin.

Zdroj: Ekolist, 6.5.2019 ZDE.

[box type=“shadow“ ]
„Jen těžko si asi dokážeme představit, že by naše civilizace dokázala fungovat ve světě společně s dinosaury. Dinosauři tady už nejsou, protože zmizeli během pátého velkého vymírání na planetě Zemi. I díky němu mohla nastat éra lidí. Právě teď nacházíme v období šestého vymírání.

Jenže na rozdíl od těch pěti předchozích, toto vymírání není způsobené žádnou přírodní katastrofou. Jeho příčinou je lidská činnost a z velké části právě změny klimatu, které člověk způsobuje.

Jak bude planeta po tomto šestém velkém vymírání vypadat? To nevíme. A nevíme, jestli na něm ještě bude pro člověka místo. Asi si říkáte, že by s tím někdo měl něco dělat.

Mám pro vás dobrou zprávu. Můžete s tím něco dělat právě vy!

A ještě lepší zpráva je to, že už teď děláte pro zvrácení změn klimatu mnoho, protože jste tady. Děláte pro to dokonce víc, než naši politici, kteří se tváří, jako by tento problém neexistoval a slepě povolují další těžbu uhlí a prodlužují živostnost uhelných elektráren. Když vidím, jak statisíce lidí po celé planetě odhodlaně bojují proti příčinám změn klimatu, přestávám se bát. Když vidím, že žáci základních škol každý pátek tady na České ulici vyprávějí kolemjdoucím o změnách klimatu, naplňuje mě to nadějí. Když vás dnes vidím na tomhle náměstí, jsem strašně šťastná. Když vidím, že středoškolačky po celém světě každý pátek stávkují a protestují proti příčinám změn klimatu, tak vím, že už teď máme obrovskou moc.

Máme moc toho dělat ještě víc. Musíme překonat svou závislost na fosilních palivech, protože jedině tak dokážeme změny klimatu zvrátit.
Co pro to můžete udělat?
• Přesvědčte své rodiče, vedoucí volnočasových kroužků, ředitelky škol i vedení vašeho města, aby odebírali elektřinu od dodavatelů, kteří ji nekupují u fosilních korporací.
• Stávkujte dál a demonstrujte
• Choďte k volbám i na zasedání svých zastupitelstev
• Pište petice,
• Vyjednávejte s politiky
• Podporujte organizace, které bojují za prosazení obnovitelných zdrojů energie
• Nebojte se postavit fosilním korporacím na přímo.

Protože dokud nebude zavřená poslední uhelná elektrárna a poslední důl, pak Limity jsme my!“

Anna Bromová: Co můžeme dělat, abychom překonali svou závislost na fosilních palivech? proslov k brněnským studentům, pronesený při demonstraci proti klimatické změně 3. 5. 2019.
Autorka je členkou hnutí za klimatickou spravedlnost Limity jsme my a externě učí na Katedře environmentálních studií.
[/box]

 

Související příspěvky