Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Dobré zprávy z okolí – díl 91: recyklace vody ve sprše, ochrana doupných stromů

Recyklovaná voda ve sprše

V Českých Budějovicích se mohou zájemci seznámit s novou technologií na recyklaci vody ve sprchách. Jde o jediné místo v republice, kde si lidé mohou tento systém prohlédnout a zakoupit. Technologie spotřebovanou vodu čistí a vrací ji zpět do sprchového oběhu. Uživatelé tím při sprchování ušetří až 90 procent vody. Informoval o tom Roman Nedvěd ze společnosti Agemon, která technologii nabízí. Recyklace a čištění vody v oběhu například používají astronauti ve vesmíru. Technologii na stejném principu pro běžné sprchy vynalezla švédské společnost Orbital Systems, kterou Agemon zastupuje ve střední Evropě. „Díky unikátnímu systému můžeme v běžném sprchování ušetřit až 90 procent vody,“ řekl Nedvěd.
Zdroj: Ekolist, ČTK


Modré trojúhelníky na doupných stromech

Ornitologové a lesníci společně po celý rok v porostech rozmísťují stovky ptačích budek a dělají i další opatření. Na Křivoklátsku, v okolí Lužné a Nižboru například označují stromy s dutinami, ve kterých hnízdí ptáci. Ty pak lesníci netěží a nechají je přirozeně rozpadnout. „Modrý trojúhelník je asi 130 centimetrů nad zemí i na stromech, v nichž se dutina teprve začíná tvořit, nebo na kterých hnízdí větší a vzácnější druhy ptáků… Čím je kmen silnější, značek je více, aby byl strom v porostu ze všech stran snadno identifikovatelný. Pokud tyto dřeviny nejsou nebezpečné, netěžíme je a dřevo necháme přirozeně rozpadnout,“ řekl Radek Adam, lesní správce z Křivoklátu z podniku Lesy ČR. Zvláště chráněný je například holub doupňák, sýc rousný, kulíšek nejmenší, žluna šedá nebo strakapoud prostřední.
Zdroj: Ekolist 1.4.2019 ZDE.


„Doupný strom“ je ozdobou zahrady

Doupné stromy mají dutiny vzniklé hnilobou či dlabáním datlovitých ptáků a jsou v zahradách ponechávány záměrně právě proto, aby sloužily ptákům, ale i dalším druhům živočichů. Doupné stromy též necháváme záměrně v kulturních lesích. Je už jedno, zda tyto stromy stojí a nebo je necháme na místě padlé.

S úbytkem doupných stromů v lesích a zahradách ubývá i jejich vzácných obyvatel. Je to přesně naopak, než mnozí dokonce i odborníci tvrdí, když považují odumřelé stromy pouze za zdroj škůdců, hub a plísní ohrožujících ostatní dřeviny. Kdybychom pozorovali konkrétní strom od semenáčku až po stav, kdy se stane stromem doupným, zjistíme, že se tento strom vyvíjí jako ekosystém. Postupně na něm a v něm najdeme různé druhy živočichů. A právě živočichové, kteří využívají doupné stromy, jsou většinou přirozenými ochránci přírody.

DOPORUČUJEME  celý článek Petra Pojara z r. 2016 na Českéstavby.cz ZDE.

Náhledový obrázek: doupný strom, zdroj: pxhere


Více Dobrých zpráv najdete v ON ve stejnojmenné rubrice ZDE.

 

Související příspěvky