Česká energetická síť může v roce 2030 bezproblémově fungovat bez velkých uhelných elektráren
To je hlavní sdělení nové studie renomované konzultační společnosti Energynautics, kterou na tiskové konferenci v Praze dne 24.5.2018 představil její hlavní autor Peter – Philipp Schierhorn. Studie „Czech Power Grip Without Elektricity from Coal by 2030“ vznikla na objednávku organizací Glopolis, Frank Bold, Hnutí DUHA, CEE Bankwatch Network a Aliance pro energetickou soběstačnost. Český výtah ze studie najdete zde: http://glopolis.org/wp-content/uploads/Infolist-sit-bez-uhli.pdf. Celou studii v angličtině najdete zde: http://glopolis.org/wp-content/uploads/Czech-Grid-Without-Coal-By-2030_f…
Celý článek TZ Hnutí Duha ZDE.
Evropa (končně) chce omezit jednorázové plasty
Evropská komise (EK) navrhla zákaz jednorázových plastových brček, nádobí i některých dalších plastových výrobků na jedno použití, pro něž již dnes existují dostupné šetrnější alternativy. Deset druhů z navržených jednorázových výrobků z plastu tvoří až 70 procent všech odpadků v mořích. Evropská komise zveřejnila návrh nové směrnice, která má omezit dopady plastového znečištění. Než vstoupí směrnice v platnost, musí ji schválit členské státy EU a Evropský parlament. Členské státy budou podle dnešních návrhů komise také do roku 2025 povinny zajistit sběr 90 procent jednorázových plastových lahví od nápojů, například prostřednictvím systémů vratných záloh. Komise tak chce lépe chránit životní prostředí a omezit znečištění oceánů. „Evropané musejí na řešení tohoto problému pracovat společně, protože plastový odpad se nakonec dostává do našeho ovzduší, půdy a oceánů i do našich potravin,“ upozornil místopředseda EK Frans Timmermans.
Komise návrhem nové legislativy reaguje na alarmující vědecká data o množství a všudypřítomnosti plastového znečištění. Za omezení jednorázových plastů se navíc po celé Evropě vyslovily statisíce lidí. Jen v Česku výzvu evropským ministrům Plast je past podepsalo do konce loňského listopadu téměř 50 tisíc lidí.
Zdroj: EnviWeb a Aktuálně.cz 28.5.2018
Zachování potravy pro tučňáky, velryby a tuleně na Antarktidě
„Děkujeme! S pomocí lidí z celého světa se nám podařilo přesvědčit rybářské společnosti, aby přestaly s rybolovem v ekologicky citlivých oblastech Antarktidy. Oznámení přichází od firem těžících v oblasti Jižního ledového oceánu kril – drobné korýše, kteří jsou důležitou a nenahraditelnou potravou pro tučňáky, velryby, tuleně a další mořské živočichy. 1,7 milionu lidí z celého světa dopomohlo k tomuto důležitému kroku, který ochrání antarktický život. Pošlete tučňáčí radost dál. SDÍLEJTE a PODEPISUJTE naši PETICI: ▶▶▶ https://tinyurl.com/jidloprotucnaky
Zdroj: Greenpeace, 10.7.2018