(Ne)zábavná mozaika z Agrostátu v pandemii

Není to tak dávno, co se ministr Hamáček v červené mikině kasal tím, že na Ústředním krizovém štábu řeší podporu českých firem.
A řešil, až vyřešil!
Ministerstvo vnitra vyplatilo českým firmám za ochranné prostředky 57 milionů korun!
To je jedno procento z peněz, které dalo celkově na nákup roušek a dalších pomůcek.
Zbylých 99 procent peněz (4,3 miliardy korun) putovalo do komunistické Číny.
Zdroj: Notes DeníkuN, 20.5.2020

 

 

Zdroj: Senátní novinky Davida Smoljaka, květen 2020

„Je celkem nepodstatné, co si myslíme o romantické telenovele, kterou nás v posledních dnech zásobují ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a jeho náměstek Roman Prymula. Pokud by ji v podvečerním čase vysílala televize Prima Love, mohla by dobře posloužit k obveselení nenáročného publika. Ve chvíli, kdy ale jde o demontáž bezpečnostních zájmů státu, je třeba zvednout obočí a ptát se, kde jsou policejní plukovníci a orlové práva.

Jaký byl obsah posledních dílů:

Ministr Vojtěch loni zavedl pravidlo, že se jeho náměstci musejí vykázat platnou bezpečnostní prověrkou. Náměstek Prymula ji dosud nemá, a tak by měl ve funkci skončit. Má se stát ke konci května, ale jak se termín blíží, dějová linka se nám rozmnožila o emotivní prvky.

Prý si s Vojtěchem nesedli, říká premiér Andrej Babiš. Prymula přímo mluví o tom, že ho na úřadě nemají rádi, bojí se jeho popularity. S Vojtěchem nemluví (!). Zároveň vyšlo najevo, že bokem vyjednával s Babišem o vládním angažmá (!) a stanovil si dvě podmínky pro své (nezákonné) setrvání. Načež mu premiér nabízí post vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

Tolik základní děj.“… pokračování doporučujeme „Demontáž státu pod rouškou telenovely. Prymula a Vojtěch jako Manuela s Esmeraldou“ od Roberta Maleckého na HlídacíPes.org, 21.5.2020
Chcete něco vědět o minulosti plukovníka Prymuly? Např. na iRozhlas 28.5.2020: „Trnitá Prymulova cesta vzhůru: střet zájmů, čínské léčitelství, vyhazov z nemocnice i spory s Vojtěchem“

Sociální demokraté ze zřízení nového postu pro Prymulu nejsou nadšení. Podle předsedy vládní koaliční ČSSD Jana Hamáčka je zmocněnců za ANO moc. „Takže mám dojem, že hnutí ANO si tady vytváří ještě béčkovou vládu,“ řekl pro Právo s tím, že podle něj měl premiér spíš vyměnit ministra zdravotnictví.

„Prymula končí jako náměstek ministra. Povede výzkum ve zdravotnictví“v HN, 26.5.2020 ZDE.

 

„…Je tu epidemie, školy i školky jsou zavřené a jedna konkrétní matka je nucena zůstat s malým dítětem doma. Už tak nízký příjem jí má nahradit ošetřovné:
Musí vyplnit formulář, doručit ho zaměstnavateli, ten pak správě sociálního zabezpečení, pak je ještě třeba dodat počet dní strávených s dítětem doma a pak se čeká.
A čeká se měsíc a peníze nikde.
Matka volá na úřad, telefon nikdo nezvedá.
Matka použije datovou schránku a nic.
Matka po týdnu čekání použije e-mail a zase nic.
Další týden přijde poštou dopis a v něm papír od úřadu, podle nějž bylo v žádosti o ošetřovné něco špatně vyplněno.
Matka posílá opravu datovou schránkou.
A nic, žádná reakce.
Matka telefonuje a nic.
Matka napíše další e-mail a úřednice odpovídá, že v datové schránce nic nevidí a prosí o zaslání opravy raději e-mailem.
Matka to provede, ale zase nic.
Po několika dnech najde matka v poštovní schránce další dopis od úřadu, který znovu žádá opravu už jednou opravované žádosti o ošetřovné. Jenže o to žádá jiná úřednice.
Matka jí posílá opravu už raději e-mailem.
A nic.
Je květen a za březen nedorazila ani koruna…

A můžeme za to všichni. Až příliš nad tím stavem státní správy máváme odevzdaně rukou. Jsme k úřadům a jejich správcům příliš smířliví. Nerozumíme tomu a promíjíme politikům, že tomu nerozumí ani oni. Už několik let se nám nabízejí globální digitální vynálezy a inovace, ale pro nás není jejich zapojení do státní správy téma.

Jenže my máme marketingového premiéra, kterému pro úspěch stačí vykřiknout “makáme na tom”. Bohužel nikdo, ani opozice, ani odborná veřejnost, ani média, ani elity, ho za to soustavně a hlasitě nepeskují, nedělají mu ostudu a nevysvětlují veřejnosti, že moderní státní aparát může například znamenat vyšší penze, vyšší dávky, snazší podnikání a hlavně pocit, že stát nám za ty zaplacené daně neslouží jen jako policajt, ale že umí také pomáhat. To by se zrovna teď (i kdykoliv jindy) docela hodilo.

Celý článek Jana Kubity „Česko má k dispozici stát z devadesátých let. A kvůli tomu se teď tisíce lidí dostávají do velké nouze“ z 22.5.2020 v HN ZDE.

 

A perlička na závěr:

Agrofert loni ztrojnásobil zisk, tržby koncernu vrostly o 4,5 miliardy korun

Náhledový obrázek: ilustarční

 

Kompletní přehled aneb
mapujeme devastační vliv Andreje Babiše na Českou republiku
v ON pod štítkem hnutí ANO

Související příspěvky