Hřiště na chodníku na Praze 8
Čimice na Praze 8 mají od května 2018 zcela netradiční dětské hřiště. Přímo na chodníku mezi autobusovou zastávkou Sídliště Čimice a obchodním centrem Draháň vzniklo sedm klasických i netradičních her. Najít zde můžete skok do dálky, čáp ztratil čepičku, skákací panáky, nebo poznávačku listů a stop zvířátek. „Dětských hřišť v Praze 8 je celá řada, ale jsou místa, která jsou dětmi frekventovaná, ale herní prvky na nich chybí. Proto jsme zkusili něco nového – vytvořit hřiště přímo na chodníku,“ vysvětluje iniciátorka projektu radní Prahy 8 Hana Matoušová (Zelení). „Už loni na podzim jsme vytipovali místa, kde bychom hry na chodník mohli namalovat. Kromě Čimic bychom takové hřiště chtěli realizovat také v Bohnicích v blízkosti ulice Tarnovská. Zájem mají také některé mateřské a základní školy,“ komentuje radní Matoušová. Hry pro MČ Prahu 8 navrhla a aplikovala Tereza Vašnovská z Ostravy, která v roce 2017 vyhrála s tímto projektem start-up soutěž vyhlášenou T-Mobilem. Některé hry byly navrženy speciálně pro Čimice, a to ve spolupráci s panem Rezkem ze spolku Vědomý dotek. „U dvou her je použita postava skřítka Čimíska. Jejich účelem je budování vztahu k přírodě, její poznání přírody i ochrana,“ uvádí radní Matoušová. Realizace takového hřiště trvá cca tři dny a hry jsou přímo na chodník malovány ve třech vrstvách ekologickými barvami.
Zdroj: NSZM
Jednodušší legislativa pro obnovitelné zdroje energie
„Po nekonečných jednáních se celá Evropa dohodla na nových pravidlech pro obnovitelné zdroje energie. Nová legislativa umožňuje lidem snadněji, férověji a bez zbytečných byrokratických bariér vyrábět vlastní elektřinu z obnovitelných zdrojů, především ze střešní fotovoltaiky. Směrnice poprvé v historii uznává práva obyčejných lidí podílet se na evropské energetické revoluci a překonává některé velké bariéry pro odvrácení změn klimatu. Dává lidem a komunitám větší kontrolu nad využíváním energie a podporuje je v instalaci vlastních čistých zdrojů energie. Zároveň stanovuje celoevropský cíl podílu na 32 % energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030, což pro Česko znamená mít nejméně 23% podíl do roku 2030.“
Zdroj: Greenpeace 30.6.2018
Nevyhazujte rozbité věci. Zkuste Opravárnu!
„Vadí nám, že většina výrobků od mobilních telefonů až po lednice či boty je často vyráběna tak, že se krátce po uplynutí záruční doby rozbijí. Současně nastavená ekonomika nás nutí koupit nový výrobek, přestože je možné tyto výrobky i opravit. Končí tak zbytečně v odpadu a přitom republika i naše blízké okolí je plné šikovných lidí a firem, které by těmto výrobkům dokázali prodloužit život. Proto jsme vytvořili Opravárnu. Jsme otevření jak hobby opravářům, tak servisům všeho druhu. Záleží na zákazníkovi, koho si na základě nabídnuté ceny a hodnocení vybere. Hlásíme se k zásadám společensky odpovědného podnikání. Nadpoloviční většinu zisku vracíme vždy zpět do rozvoje společnosti, dáváme přivýdělek všem včetně obtížně zaměstnatelných osob a naší činností přispíváme k udržitelnému rozvoji a ochraně životního prostředí. Nekupujte zbytečně nové výrobky, šetřete přírodu a podporujte místní ekonomiku“. Jak funguje Opravárna? Najdete ZDE.
Zdroj: NSZM
Náhledový obrázek: MČ P8 – hřiště na chodníku