Kino na víkend: časosběrný dokument PLÁN. Pozor! predátory živí naše lhostejnost

Jakou cenu má veřejný prostor?
Je developer sprosté slovo?
Jaká architektura, taková společnost?
Koho vlastně zastupují pražští zastupitelé?

Takové a jiné otázky vyvstávají v souvislosti s dokumentem „PLÁN“ režiséra Benjamina Tučka. Film, natáčený pět let, zachycuje změny dosud platného územního plánu z roku 1999 i peripetie vzniku plánu nového. Na půdorysu Prahy ukazuje obecnější rysy rozkladu, korupce a chaosu a ptá se po existenci vize rozvoje města.

Udělejte si silné kafe, čas na hodinu a půl a pusťte si  PLÁN  –  ZDE.

Natáčení scenáristy a režiséra Tučka začalo už v roce 2009. Filmaře zaujal fakt, že proti konceptu nového územního plánu, na kterém pracoval pražský magistrát v čele s Pavlem Bémem od roku 2008, podalo námitky přes 18 tisíc občanů. „To mě zaujalo. Není zvykem, aby se u nás proti návrhu zákona demonstrovalo. Volby v roce 2010 změnily rozložení sil, Bémův plán skončil v koši a koalice ODS a TOP09 v čele s tehdejším primátorem Bohuslavem Svobodou začala z iniciativy Tomáše Hudečka, primátora současného, pracovat na tzv. Metropolitním plánu Prahy. V zemi, kde po každých volbách nová politická garnitura touží zanechat svoji originální stopu na tváři města, se jeví příběh plánu de facto nekonečný,“ doplňuje Tuček.

„Sledovat dokument Benjamina Tučka Plán je dost drásající, neboť si velmi zřetelně uvědomíme, jak lehce se necháváme obalamutit, s jakou lhostejností přehlížíme někdy nezvratitelné špatné kroky politiků, čímž přispíváme k jejich osobním ziskům a vlastnímu pocitu bezmoci. Pocit bezmoci byl také startujícím momentem k úmorné pětileté práci, na jejímž konci je obdivuhodný výsledek, který by mohl mít širší dopad, přesahující sály kin.“
Celý článek „Tučkův Plán plánuje bouři ve stojatých českých vodách“ si přečtěte na portálu ČT24  ZDE.

Film byl dokončen v r. 2014, premiéra na ČT2 byla dne 2.12.2015.

Související příspěvky