Dobré zprávy z okolí – díl 31: Evropa, Klánovice, Hl.m.Praha, Úvaly

Evropa: zelenina ve městě z vlastního skleníku
Městské skleníky využívají udržitelný způsob hospodaření postavený na symbióze vodních živočichů a rostlin, tzv. aquaponiku. Ryby v nádrži produkují odpad bohatý na živiny, které rostliny potřebují. Kořeny rostlin vodu přefiltrují a ta může znovu do oběhu. Skleník tak tvoří uzavřený systém, ve kterém koluje voda. Rybí trus je pomocí bakterií a filtrů přeměňován na dusitan, kterým jsou pak rostliny hnojeny. Po zalití se voda opět vrací do oběhu.
Průkopníci tohoto způsobu hospodaření uvádějí, že starost o skleník, který je schopen pokrýt dvě třetiny spotřeby tříčlenné domácnosti, zabere zhruba půlhodinu denně. Elektřinu, která zajišťuje cirkulaci a filtraci vody, vyrábějí solární panely. Krmení pro ryby, sazeničky a vodní filtry jsou pak to jediné, co se musí ve skleníku doplňovat.
Idea městských skleníků pochází ze Švýcarska, konkrétně z curyšské skupiny UrbanFarmers. Pilotní projekty se ale již rozmáhají na mnoha místech Evropy, například v Berlíně, Paříži nebo Amsterodamu.
zdroj: NSZM


Klánovice:  úklid okolo trati

Úklidu „po pracantech od drah co tam trať předělávali„,  který jsme minulý týden ohlašovali ve zprávách z Klánovic, se v sobotu 27.2.2016 dle FB události ZDE účastnilo 27 lidí. Pytle s vysbíraným odpadem jsme zaznamenali minimálně na třech místech na klánovické i újezdské straně. Děkujeme!
zdroj: OSZKL, terén


Praha: projekt sdílení kol čili Bikesharing v Praze

Rada Hl.m.P. v pátek 26.2.2016 schválila studii technické proveditelnosti zavedení systému veřejného půjčování kol a uložila Dopravnímu podniku, aby realizoval výběrové řízení na dodavatele. Vybraný dodavatel bude zodpovědný za komplexní vytvoření a navazující provoz a údržbu systému. Dodavatel také zajistí výrobu kol, vybudování stojanů pro kola, vytvoří aplikaci umožňující platby za užívání kol, zajistí potřebný hardware a software pro monitoring kapacit, komunikaci s uživateli apod. Území, na kterém budou sdílená kola k dispozici, je plánováno tak, aby pokrývalo alespoň části městských částí Praha 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8 a Praha Troja.
zdroj: Praha.eu


Úvaly: Střední Čechy přijímají nové policisty
přijímáme nové policisty

Související příspěvky