Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Dobré zprávy z okolí – díl 72: ne úložišti v Horce a Kraví Hoře, „klima friendly“ rozpočet EU, park u soutoku Vltavy a Berounky, recyklovatelné plasty v EU

Zrušení průzkumu pro úložiště jaderného odpadu v lokalitách Horka a Kraví hora
Městský soud v Praze začátkem března 2018 zrušil rozhodnutí státu o platnosti průzkumných území pro vyhledávání místa úložiště jaderného odpadu v lokalitách Horka a Kraví hora. V pátek 2.3.2018 to sdělili zástupci Platformy proti hlubinnému úložišti. Obce a spolky v platformě postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizují. V páteční tiskové zprávě platforma uvedla, že na rozhodnutí od roku 2015 čekají žaloby proti stanovení ještě dalších čtyř průzkumných území Březový potok, Čertovka, Hrádek a Magdaléna. Celkem žalobu proti rozhodnutí ministra životního prostředí o platnosti průzkumných území pro geologické práce při vyhledávání místa hlubinného úložiště jaderného odpadu podalo 18 obcí a šest spolků, dodaly.

Mezi zvažované lokality pro stavbu úložiště patří Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví Hora na Žďársku. Geologický výzkum byl zahájen také v okolí obou tuzemských jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně. Čtyři lokality mají letos postoupit do užšího výběru, finální lokalita pro úložiště má být vybrána v roce 2025. Nynější vláda v demisi v programovém prohlášení uvedla, že výstavbu úložiště zajistí.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren.
Celý článek v Ekolistu 5.3.2018 ZDE.

Související v ON:
18.1.2018: „Arogantním válcováním obcí stát ničeho nedosáhne“ aneb Platforma proti hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu


„Klima friendly“ unijní rozpočet po roce 2020
Polovina současného rozpočtu EU (asi 67 miliard euro) financuje energetickou infrastrukturu, dopravu, bydlení, odpady, malé a střední firmy, výzkum a inovace a rozvoj evropských regionů. Všechno jsou to oblasti, které by měly brát ohled na životní prostředí a klimatickou změnu. Rozpočet EU je jedním z nástrojů, který může pomoci dosáhnout potřebného snížení emisí a přitáhnout investice do čistých technologií.

Jde například o investice do udržitelné konkurenceschopnosti nízkouhlíkového hospodářství prostřednictvím výzkumu a rozvoje čistých technologií. Peníze by se pravděpodobně takto „nalily“ i do řešení sociálního rozměru přechodu na bezemisní ekonomiku (třeba investice do rekvalifikace pracovníků, kteří jsou v současné době zaměstnáni v povoláních spojených s těžbou uhlí). Mohly by tak odpadnout stížnosti na „zlou“ Evropskou unii, která bere horníkům práci.
Celý článek v Chytrá energie info, březen 2018, ZDE.

Příměstský park na soutoku Vltavy a Berounky
Soutok. To je název projektu příměstského parku. Ten by měl vzniknout na soutoku Vltavy a Berounky. Jeho území se rozkládá na 1300 hektarech. To je plocha 300x větší než Václavské náměstí.

„Chceme z něj vytvořit takovou kulturní krajinu, která bude zároveň sloužit pro zemědělství, ale takové ekologičtější zemědělství a která bude zároveň sloužit i pro rekreaci obyvatel,“ řekla Jana Plamínková – radní hl. m. Prahy ( Trojkoalice/STAN). První změny by se měly na území okolo soutoku řek uskutečnit již v roce 2018.
Celý článek na PrahaTV, 28.2.2018 ZDE.

Recyklovatelné plasty do roku 2030
Do roku 2030 by měly být v Evropské unii všechny plasty recyklovatelné. Ve své strategii týkající se plastů to navrhuje Evropská komise. Chce také výrazně omezit využívání plastů pro jednorázové užití a zakázat úmyslné používání mikroplastů. Komisí nabídnutá strategie mění způsoby, jakými se plasty v EU navrhují, vyrábějí, používají i recyklují. Nová pravidla pro obaly by měla zlepšit možnosti jejich recyklace. Mělo by vzniknout více kvalitních a větších recyklačních středisek i standardní systém třídění odpadů s úsporou okolo stovky eur na tunu odpadu.
Celý článek na ČT24, 16.1..2018 ZDE

Související v ON:
20.7.2017: Odpadní plasty v moři, ve zvířatech, v lidech. Výzva ministrům EU a PETICE Greenpeace

Související příspěvky

2 komentáře

  • Jen chci upozornit, ze dnes na CRo vysel rozhovor na tema plastovych obalu potrevin:
    https://www.youtube.com/watch?v=Z3A7WsFVM2A

    Pozn.: neni to zadna „pecka“, ale da se to zase poslouchat pri praci. ;-)
    Bohuzel to spis ukazuje na vcelku bezvychodnou situaci naseho EU-trzniho hospodarstvi, kde na jedne strane zakaznika nevychovavame, ale naopak ho vedeme k tomu, ze balene potraviny jsou „cool“ a setri jeho cas a hlavne!, nemusi nad nicim premyslet. Na druhe strane pak tlacime na sikanu obchodniku pomoci ruznych predpisu o hygiene potravin, aby tyto balene potraviny snaz prijimali Vznika tim velky byznys baliren a stroju na krajeni a baleni, ktery nakonec zakaznik zaplati.

  • Blahopreji k dobremu rozhodnuti. Dlouhodoba uloziste jaderneho odpadu jsou totiz nesmysl, ukazujici na zoufalou situaci a nekoncepcnost jaderne energetiky u nas, zvlast behem poslednich 28-mi let. Resenim totiz neni odpad produkovat a ukladat! To jsme si overili uz u skladek komunalniho odpadu, ktereho mezirocne porad pribyva, ale odpad zpracovavat a vyuzivat jako druhotnou surovinu. tady nemyslim zpracovani jaderneho odpadu izolovanim plutonia, po kterem poptavka prudce klesla, s koncem studene valky. Reseni jaderneho odpadu je zname uz desitky let a tim je „rychly mnozivy reaktor“, ktery je schopny fungovat i na palivo, obsazene i v mensich koncentracich, tedy i vyhorele palivo. Viz clanek na technetu:
    https://technet.idnes.cz/mnozivy-rychly-reaktor-bn-800-dgc-/veda.aspx?c=A140708_132545_veda_mla

    Je potesujici ze ani CEZ tento druh reaktoru nepomiji ve sve encyklopedii:
    https://www.cez.cz/edee/content/file/static/encyklopedie/encyklopedie-energetiky/03/rychlreakt_8.html

    V cem je tedy hlavni problem? V politice! Uz od r.1990 se ukazuje, ze se u nas nejak „pomichaly role“. Od te doby neustale poukazuju na problem, ze lide, ktery se snazi tvarit ze jsou jako ochranci zivotniho prostredi se vymezuji proti jadru, ktere predstavuje nejcistsi zdroj energie, jaky zatim mame. Zvlast pametnici tehdejsi situace si nejspis vzpomenou, jak hodnoty chem. znecisteni v Sev. Cechach casto dosahovaly nasobky tehdejsich, pomerne volnych norem. Presto kriklouni z Geen-Peace porad blokovali dostavbu JE Temelin. Na druhe strane byla skupinka lidi, kteri se tvarili jako „ekonomove“ a ti JET naopak prosazovali. Pochybuju ale, ze tehdejsi technologie pocitala prave s dlouhodobym ulozenim paliva, ktere se mohlo pekne prodrazit. Pochybuju take, ze si tito „ekonomove“ umeli vubec pripustit, ze takove paluvo by bylo ulozeno treba 1000let a kolik by asi cinil plat takoveho pozorky, ktery by uloziste hlidal a ze by vubec tyto naklady byl schopen zapocitat do ekonomiky provozu tehdejsi JE. Dalsi rusivy element, ktery pribyl do hry je technologicky skanzen jmenem Westinghouse. SunOS 4, ktery neni podporovany od cca poloviny 90-tych let, stejne jako „kloboucky“ procesoru SuperSPARC, ktere „zemrely“ temer soucasne se SunOS 4, je dnes mozne shlednout bud v muzeu v Mountain View, nebo v nekterem ze systemu, ktere stale jeste dodava fa. Westinghouse. Bohuzel stejne bidny stav, jaky panuje ve vyvoji ridicich systemu, je u WH i v samotnem vyvoji reaktoru. Nevyviji se nic a takto vznikajici deficit se dohani obchodnim tlakem na vazalske staty, ke kterym bohuzel patrime i my. Takovy P.Necas si mohl dovolit leta vydrzovat milenku jeste na MPSV, kde mu: „…ona drela jako kun“. Pak se mu to darilo jeste na uradu vlady a to docela dlouho, ale jen do doby, nez se rozhodl podepsat ramcovou smlouvu s Rosatomem, „ve stadiu pokusu“. :-) Razem se totiz zjistilo, ze jeho milenka, ktera si ho ve skutecnosti „vodila na kratkem voditku“, si prisla na „darecky“ za cca 10 mil. Kc, coz byl ale asi ten mensi problem. Krome toho nejspis cile obchodovala s mafiany a nenabizela nic mensiho, nez ruzne dokumenty, prevazne hospodarske povahy, pochazejici z BISky. Toto se nastesti podarilo ututlat a i investigativci, kteri totuto stopu sli, ji brzy opustili. Skoda, mohli jsme predbehnou „predbehnout“ zminovane Slovensko. Tito investigativci by totiz predbehli J.Kuciaka, o nekolik let. Zajimave ale je, ze i po letech porad neni nikomu divne, jak si statni urednice, chudak holka poctiva, prisla k dareckum za 10mil. a resi se, ze to bylo nezdanene, pritom ale nikoho nenapadne ani v nejmensim ji obvinit z korupce. Ze by se nemerilo vsem stejnym metrem? A kolikpak lidi asi tehdy vyslo ven? Ponauceni? Nevytahujte technologie, kterymy nasi demokraticti pratele (na vecne casy a nikdy jinak) zatim nedisponuji, nechcete li byt prohlaseni za „kremlofilniho trolla“.

    K recyklaci plastu jen kratce, ale take zde nebudu poslem dobrych zprav. Ukazalo se totiz, ze nasi „zpracovatele“ druhotnych surovin (tridici odpadu), leta pobirali cile dotace, ale kapacity na trideni odpadu si nevybudovali. Tahle bublina praskla pote, kdy Cina, ktera zatim odebirala plasty k recyklaci a to v jakekoliv kvalite (nevytridene), je prestala odebirat. Pak se totiz ukazalo, ze jedinych vybavenim nasich „zpracovatelu“ jsou lisy, kterymy byl plast lisovan do baliku (bez jakehokoliv predchoziho trideni!, tak jak jsme to do tech kontejneru nahazeli) a odesilan do Ciny. Dnes proto zacina trideny plast prebyvat a proto tito „zpracovatele“ odmitaji za nej platit obcim. Do toho se zacinaji zvedat poplatky za skladkovne, kdy za 1t odpadu, se drive platilo <1tis. Kc, tak nektere skladky zacinaji "sroubovat" a 1200 za 1t. a pocita se (brzy) s 2tis. Kc / 1t. Osobne me prekvapily spalovny, ktere si za 1t. pocitaji 2tis. uz nyni a to se k nam jeste tlaci "spalovnova lobby", ktera chce stavet dalsi spalovny. Samozrejme ze zvysena poptavka a hlavne cena, podpori investice. Jinak bychom ten neoliberalni kapitalismus prece nevybudovali.

    PS – kdysi jsem se proti nejakemu dopisu z Green-Peace CR ohradil, jestli plasty, ktere nahazim do kontejneru na trideny odpad ve vedlejsi ulici, take konci v oceanu. Dnes si rikam, ze po vytrideni v te Cine, ten vytrideny zbytek v mori koncit mohl a zacinam litovat, ze jsem to normalne netrashoval do smesneho. tam by to aspon v tech Malesicich skoncilo a neznecistovalo by to oceany. Ja jsem si tehdy naivne myslel, ze se odpad tridi u nas a to co z tech tridicek propadne jako nevyuzitelny plast, prodava se spalovne, jako palivo. Takhle se to delavalo jeste zacatkem 90-tych let. Koukam ale, ze doba pokrocila a dotace z EU, na vsechno mozne, zdevastovaly i nase, tehdy slibne rozvijejici-se, zpracovani druhotnych surovin. Uz abychom se s EU rozloucili a vlada nasich veci, se nam z5 navratila. Prvnim, avsak zcela zasadnim krokem ale je, aby se lide prestali nechavat manipulovat do nejakych demonstraci, ktere jsou v rozporu s jejich skutecnymy zajmy a zacali jedna ve svem zajmu. Druhy a nemene dulezity krok je, aby si prestali volit oligarchy, jako sve zastupitele. Zajmy oligarchy, totiz nikdy nemohou byt totozne se zajmy vetsinoveho obyvatelstva. Zvlaste ne oligarchy, ktery "podnika" tak, ze pobira desitky miliard na EU dotacich a "nesmrdi" mu obcas i nejake drobny peniz, urceny puvodne na podporu maleho a stredniho podnikani.
    Elementary! …dear Watson. :-)