AKTUALIZACE: Jak se stát „zero waste“ kavárnou?
publikace v pdf ke stažení ZDE, zdroj: Hnutí DUHA
Vítejte u Kuchařek bez domova
Novou Jídelnu Kuchařek bez domova najdeme na smíchovské ulici Brožíkova a zákazníci si v ní mohou objednat zdravá, bezmasá jídla za dostupné ceny.
Tak například čočkovou polévku si můžete dát za 25 korun, zatímco špagety vás vyjdou na 75 korun. Menu však nabídne i celou řadu dalších pokrmů.
Bistro zaměstnává na hlavní pracovní činnost celkem čtyři ženy bez domova, další pracují jako brigádnice. Projekt pomůže ženám v těžké osobní situaci začlenit se zpátky do veřejného života a společnosti. Interiér a zařízení Jídelny Kuchařek bez domova je zčásti vyroben z recyklovatelných materiálů. Iniciátorem je nezisková organizace Jako doma, prostory poskytla Praha 5 do pronájmu za symbolickou jednu korunu.
zdroj: NSZM, Celý článek na serveru Refresher
Jídlem a surovinami se neplýtvá!
Robert Wicht a Anna Střelcová z brněnské skupiny Paběrkování po Brněnsku sbírají zbytky zeleniny z okolních polí, aby veřejnost upozornili na obří plýtvání, doprovázející produkci i prodej potravin. „Přes léto paběrkujeme a přes zimu pořádáme promítání a besedy,“ povídá Anna na zahrádce brněnské kavárny. Navazují na několik staletí starou tradici paběrkování, ale s cílem pomoct potřebným a nabourat nadvládu supermarketů nad prodejem potravin, s níž se pojí úpadek malých zemědělců a malých obchodů. Podobným tématem – upozornit na nehorázné plýtvání a nabídnout cestu ke zlepšení – se zabývá i pražská iniciativa Zachraň jídlo.
zdroj: NSZM, ON
Potraviny jdou prodávat i bez obalu
Zajímá vás bezodpadový prodej, promýšlení skladovacích a logistických řešení nebo bezodpadová distribuce potravin a produktů pro denní spotřebu? Pak jste na správné adrese tady:
Bělehradská 96, Praha 2 (prodejna ve dvoře)
po – pá 9:00 – 20.00 so 9:00 – 13:00, ve svátky zavřeno
Pod Kaštany 5, Praha 6, (prodejna s širším sortimentem)
po – pá 8:00 – 20:00, so 10:00 – 16:00, ve svátky zavřeno
Inspirujeme veřejnost, aby se zapojila do Zero Waste filosofie – komunikujeme s médii a veřejnou správou, přednášíme na společenských akcích i ve školách. Pořádáme i vlastní osvětové akce – konferencí a workshopy Bezobalu o Zero Waste, kampaní cosemistalo.cz či iniciací vydání knihy Domácnost bez odpadu jsme oslovili širokou veřejnost.
Provozujeme obchody, kde si nakoupíte kvalitní potraviny a drogerii do znovupoužitelných obalů, čímž šetříte přírodu, ale i své peníze a zdraví.
Institut pro podporu šetrné distribuce a uvědomělé spotřeby
+ bezobalové obchody kvalitními potravinami Bezobalu.
náhledový obrázek a foto: ilustrační pixabay
Potřebujete povzbudit?
Přehled dobrých zpráv najdete v ON
v rubrice Dobré zprávy z okolí ZDE.
3 komentáře
Jura
My, „drive narozeni“ ;-) , toho tolik promyslet nemusime. Staci si vzpomenout, jak se prodavaly potraviny za meho detstsvi a vzpomenout si, kolikrat tydne jsem chodil k popelnicim, vysypat odpadkovy kbelik a hned je mi jasne, ze je neco v neporadku. Nase domacnost, pote co jeji rizeni prevzala moje (cerstve) plnoleta dcera, „produkuje“ 2-3pytle!!! plastu tydne. Je sice pravda, ze „na vahu“ jich moc neni, ale objem je uctyhodny (teda spis zavrzenihodny ;-) ). Navic vetsina lidi ktere znam, ma spoustu duvodu, proc netridit odpad, takze tohle vsechno, u nich konci v popelnicich na smesny odpad. „Mimoprazsti“, nemaji uz naprosto zadnou motivaci tridit odpad, protoze plati fixni poplatek „per capita“, a vetsina zastupitelstev se je nesnazi nijak motivovat, napr. jeho snizovanim. Misto toho castku, kterou obec dostava od firem zpracovavajicich odpady, „utopi“ ve svem rozpoctu, misto aby ji transparentne zverejnila a o tyto penize, pak prepocitala castku, kterou maji obyvatele platit kazdy rok obci, jako poplatek za odpad. Pokud nekdo nahodou zna nejakou obec, ktera toto dela, mel by jeji jmeno verejne propagovat, aby lide jako ja nepropadali naproste skepsi a dalsi se mohli tohoto prikladu chopit. Toto je ale jen jeden z prikladu, na kterem je videt, jak se v nasi spolecnost, po r.1989, pote co znovuzavedla trzni vztahy, lide uzavreli sami do sebe a jejich zivot se spise scvrknul jen na reseni existencnich problemu. Proto uz dnes neni mozne motivovat sirsi masy jenom nejakym „prislibem lepsiho“, zvlaste ne v dobe, kdy jsme se stali ekonomickou kolonii EU, a verejna sfera je naprosto podfinancovana a upada. Zakony, harmonizovane v EU, pocitaji se snizovanim danovych sazeb, zatimco v pripade obalu by jiste prospela danova degrese u vyrobku, ktere jsou prodavany takovym zpusobem, jak je kupovaly nase babicky, t.j. „na vahu“, do vlastniho prineseneho obalu. Mimochodem, nemusim chodit moc daleko do minulosti. Jeste kdyz jsem byl maly, kupovalo se v obchode (nikoliv v supermarketu :-) ) zeli ze soudku, do prineseneho kastrulku a ve vedlejsi mlekarne, pani vyrabela ze zbyleho mleka tvaroh, ktery prodavala na vahu a „zbylou“ syrovatku, prodavala „na litry“. Pri dnesnich hygienickych normach, by toto uz nikdo delat ani nemohl.
Satanisticke EU nam byl CZert dluzen! Pritom kdyz nas do ni lakali, tak nam vsechno malovali na ruzovo a lide, kteri byli zdeseni praktikami „kmotru“ ODS, hlasovali pro vstup do EU, protoze doufali, ze neco takoveho uz nebude moci pokracovat, diky protikorupcnim zakonum. Opak se stal pravdou, a tito „kmotri“, se vzapeti stali nejvetsimi prijemci dotaci z ruznych programu EU. Pokud totiz nejake „bez obalu“ obchody, zacnou vytvaret site primych dodavatelu a prestanou byt marginalnim jevem, posle na ne nejaky „Agrofert“(jak se to bude ve skutecnosti jmenovat je zcela nezajimave) hygienu a ta jim udeli likvidacni pokutu. Stvorili jsme si totiz moloch, ktery tvori neskutecne mnozstvi sikanoznich predpisu a kdo se molochovi prestane klanet, toho okamzite znici, protoze si je vedom toho, ze zije jen ze strachu a zavisti a pokud by se prestalo klanet vic lidi naraz, bylo by to pak jako lavina. Dokud si ale neuvedomime, kde je skutecna pricina techto problemu, bude se nam se nam EU jevit jako organizace, ktera vydava same smysluplne predpisy, ktere prece „zatoci“ s kazdym, kdo by chtel prirode nejak „ublizit“. Kdyz se ten system ale posspojuje do celku, ukaze se, ze jedine co smime, je konzumovat junk-food, z plastovych obalu. :-(
Zita Kazdová
„Vedeli ste, že recyklovať sa dá až natoľko, že každoročne odveziete na skládku menej ako 1% z celkového množstva komunálneho odpadu? Švédi už vedia, ako na to. Dokonca do svojej krajiny dovážajú odpad z okolitých krajín, aby ich stroje stále premieňali odpad na užitočnú vec. A čo si pre tento svet urobil dnes ty?..“ celý článek https://www.interez.sk/svedsko-sokuje-svet-krajina-buducnosti-recykluje-natolko-ze-uz-nema-takmer-ziadny-odpad/
zdroj: interez.sk, NSZM
PS: Za slovenštinu se omlouvám, ale řekla bych, že úplně cizí jazyk to pro nás – stále ještě/už zase – není… :-)
Jura
Tuto zpravu, „recykluji“ ruzna media, uz asi 2 roky a uz jsem ho cetl i v cestine.
Kdyz jsem ale prepocital odpad, ktery „produkovala“ nase domacnost (kdyz ji vedla jeste moje partnerka, stejna „ekoteroristka“, jako ja ;-) ), tak to vubec neni nerealne. Popelnici (70l) jsme si nechali odvazet 1x / 14dni, ale tu vetsinou vyvazeli poloprazdnou a navic vetsina tvorila spalitelny odpad, t.zn. ze po spaleni ve spalovne komunalniho odpadu, nezbyde skoro nic. Drtiva vetsina obalu, je dnes z plastu, nebo z papiru a veci v kompozitnich obalech, jsme asi moc nekupovali. Ono vetsinou kdyz ma nejaky vyrobek obal, ktery potrebuje kompozitni provedeni, vetsinou aby se mohl „dyzajner“ vyradit, tak se vyradi i vyrobce, co se tyka slozeni a o pozivatelnosti, lze pak s uspechem pochybovat. Takze nevim, byli jsme opravdu tak „divny“? ;-) Myslim si, ze ne. Ze by to 1%, dosahla vetsina lidi.