Dobré zprávy z okolí – díl 64: sady a ovoce v Praze, domácí potraviny v České republice

Obnova ovocných sadů v Praze

Hlavní město začalo obnovovat ovocné sady, které byly dříve nedílnou součástí Prahy. V roce 2017 byla dokončena revitalizace sadu Třešňovka v Hrdlořezích. Obnova desetihektarového sadu Třešňovka trvala rok a půl. Nyní je zde 1700 stromů, z toho 420 nových vysokokmenů třešní, které nahradily vyvrácené nebo rozpadlé staré stromy. Převážně byly použité staré odrůdy pěstované za první republiky, například libějovická, germersdorfská, karešova třešeň nebo kaštanka.

Tři stovky starých torz třesní město v sadu ponechalo jako biotop pro mnoho druhů hmyzu, který je vázaný na mrtvé dřevo. „Je tu široké spektrum bezobratlých, brouků, ploštic, blanokřídlých,“ doplnil magistrátní specialista péče o chráněná území Jiří Rom. V sadu byla také opravena páteřní cesta, kterou doplňují menší pěšiny. Tráva nebude udržovaná jako v parku, ale sečená dvakrát ročně. Také se tam budou pást ovce a kozy, poprvé tu byly loni.

Ovocné sady bývaly nedílnou součástí nejen venkovské, ale i příměstské a městské krajiny. Praha začala s jejich obnovou před sedmi lety. Nyní se stará o celkem 65 hektarů, do kterých už bylo vysazeno přes 2500 ovocných stromů.
zdroj: NSZM, Celý článek na serveru ČT24


Přehled pražských ovocných sadů

akcí, sklizní a souvisejících informací najdete na webu Na ovoce ZDE.


České místní potraviny
Pochutnáte si nejlépe na jídle z domácích surovin?
  Informace, program akcí i recepty najdete na webu Regionální potravina ZDE.

 

www.na-ovoce.cz

 

Potřebujete povzbudit?
Přehled dobrých zpráv najdete v ON
v rubrice Dobré zprávy z okolí ZDE.

Související příspěvky