Dobrá zpráva pro naše lesy za časů pandemie: pět let na přirozené zmlazení a možnost ponechat lesu dřevo, které neohrožuje zdraví ostatních stromů

„Pamatujete, jsme loni na podzim usilovali o to, aby mohli lesníci proti kůrovci zasahovat jen tam, kde to má ještě smysl? A jak nám ministr Toman slíbil, že dá lesu a lesníkům více času na zalesnění?

Je to tady! Lesy a lesníci ale dostali čas kvůli koronaviru.
Není totiž dostatek lesních dělníků… Ano, je to hořké vítězství.

Cože se tedy stalo?

Lesy získaly nově pět let na přirozené zmlazení bez zásahu člověka.

A lesníci mohou ponechat lesu stromy, ze kterých již vyletěl kůrovec, a zbytek lesa neohrožují. Pahýly, vývraty a suché stromy tak mohou dát lesu zpět živiny a zvýšit tím odolnost budoucího lesa.

…Přesně to navrhovalo i loni na podzim při projednávání novely lesního zákona Hnutí DUHA, i když v jiných souvislostech. Tato opatření dávají logiku i v péči o les nehledě na nedostatek personálu. Vždyť i vhodných sazeniček je absolutní nedostatek. To ale není největší problém. Na velkých mýtinách po kůrovcové kalamitě malé, vysázené stromky usychají, spálí je slunce nebo je sežere zvěř.

Budoucí les může být pod taktovkou přírody odolnější a pestřejší, protože stromy vyrostlé přirozeně ze semínek jsou nejlépe přizpůsobené danému místu a zelenají se tam, kde umělé výsadby usychají. Pravděpodobně nebudou dodržovat geometrická pravidla přímek a rovnoběžníků, ani poměry zastoupení určitých druhů stromů, ale minimálně budou ukázkou toho, jak funguje les s minimem lidských zásahů a bez zbytečných investic…“

Celý článek najdete na webu Zachraňme lesy! ZDE.

 

Související v ON:

„Zachraňme lesy!“ aneb jde to i jinak. Informujte se a připojte se k výzvě zákonodárcům

Lesy nejsou jen na dřevo. Návrhy opatření na ozdravění českých lesů. Zachraňme lesy!

 


Články, informace a pozvánky s tématem lesů a lesního hospodářství

najdete v Otevřených novinách pod štítkem LESY

Související příspěvky