Digitální a informační agentura: od roku 2023 konec úmorné pohádky o kohoutkovi a slepičce při styku s úřady

Pro získání aktuálního příspěvku na bydlení coby kompenzace vysokých cen energií musí rodiny vyplňovat do několikastránkových formulářů stovky údajů. Pro mnoho žadatelů navíc představuje celý proces neřešitelný problém.

Stát má přitom většinu z požadovaných informací ve vlastních databázích, například počet dětí nebo příjmy rodičů.

A právě takové nadbytečné požadavky by od Nového roku měly skončit. 

Od zbytečné byrokracie by lidem při komunikaci s úřady měla ulevit chystaná Digitální a informační agentura.

Právě pod ni by za půl roku měla přejít veškerá digitalizace státní správy. Aktuálně na projektu pracují desítky lidí pod vedením ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti)… „Realizační tým na tom už odpracoval tisíce hodin. Je posbíraný na různých ministerstvech a má asi 80 lidí,“ řekl nyní Bartoš pro HN.

Cílem agentury podle něj nebude tvorba digitálních systémů, ale dohled nad sdílením údajů mezi centrálními systémy jednotlivých resortů. „Také bude dodávat služby, které souvisejí se strategií Digitální Česko,“ dodal Bartoš s tím, že agentura má pečovat i o takzvané základní registry, kontaktní místa Czech Point nebo o datové schránky.

Tím prakticky nahradí úlohu ministerstva vnitra, které má nyní v rámci projektu eGovernment digitalizaci státní správy na starost. Právě z vnitra by nová agentura měla získat část zaměstnanců… „Vnitro má dnes digitalizaci na starosti, ale ta pro něj není prioritní, zajímají jej hlavně obce či silové složky. Pro chystané změny je důležité, že budou všechny potřebné odbornosti na jednom místě,“ řekl pro HN expert na digitalizaci Michal Bláha, který je mimo jiné zakladatelem serveru Hlídač státu

Agenturu přitom nemá řídit žádný člen vlády, ale na politicích nezávislý šéf, který vzejde z výběrového řízení… Agentura tak bude fungovat podobně jako Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, který jako centrální správní úřad dohlíží na „digitální bezpečnost“ včetně ochrany utajovaných informací v oblasti informačních a komunikačních systémů. Obě agentury spolu budou spolupracovat…

… celou informaci Martina Ťopka z 23. 6. 2022 najdete v HN:
Co už stát ví, na to se nebude ptát. Digitální agentura má zbavit lidi zbytečného papírování

Náhledový obrázek- zdroj: FB Ivana Bartoše

Související příspěvky