Devátý týden v komentářích HN: vedlejší efekty EET, ministerstvo pro slučování ministerstev a naše role v Evropě

„Dnes začíná druhá vlna elektronické evidence tržeb. Opatření, jehož hlavním úkolem je narovnání podnikatelského prostředí. A také zjištění, kolik doopravdy lidé utratí, a z toho vyplývající povinnosti podnikatelů platit daně.

…Až potud jde o dobrou zprávu. Těžko něco namítat proti tomu, že novinka ve formě pokladny s přímým napojením na finanční správu donutila platit povinné odvody i ty, kteří se doposud daňovým povinnostem vyhýbali, seč mohli. Ve skutečnosti ale elektronická evidence tržeb přinesla daleko víc informací o státu než o těch, které má hlídat a u nichž jsme tak nějak tušili, že to s placením daní nepřehánějí. Takže co jsme se díky EET ve skutečnosti dozvěděli?

Pokud nám EET ukázala, že se veřejné instituce mýlí z více než padesáti procent, je to ve skutečnosti horší zjištění než to, že podnikatelé neplatí daně. Protože hlavním úkolem státu není jen hlídání potenciálních podvodníků, ale především ochrana všech občanů − včetně podnikatelů. A to i před vlastním pochybením.“ celý článek Julie Hrstkové z 1.3.2017 najdete ve výběru Názorů HN níže.

Dobrý den z Hospodářských novin.

Tak a teď si počkáme na účtenku i v obchodech. Druhá vlna vynálezu jménem EET byla tento týden spuštěna. Dopadla na všechny maloobchody a velkoobchody. A podle všeho se stala poslední ranou pro řadu malých vesnických prodejen.

Jinak se ale nikdo nebouří. Nikdo výrazně neprotestuje. Všichni se zdají být smířeni s tím, že politik v největším konfliktu zájmů, který jsme si zatím uměli představit, sleduje, který živnostník komu co a za kolik prodává, ale nic za to podnikatelům naoplátku nenabízí. Záhada trvá, stále je to nejpopulárnější politik v zemi, „kde všici kradú“.

Ale je třeba upozornist, že příští týdny a měsíce budou mnohem zběsilejší. Volby se blíží, prezident poloviny Čechů bude oznamovat, jestli bude na Hradě dalších pět let, sociální demokraté budou grilovat Sobotku, nad nímž někdo mávl kouzelným proutkem a udělal z něj kvůli volbám „vizionáře“, ODS si namlouvá ANO, TOP 09 se dokonce schází se zelenými… Připravte se na pořádnou smršť. Nejlépe tím, že se začtete do výběru z našich Názorů pro tento týden. Přejeme dobré čtení a pevné nervy.

.Jan Kubita, editor.

 

zdroj: Týden 25.2. – 3.3. 2017 v komentářích HN

 

Související příspěvky

1 komentář