Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Desatero o pesticidech. Je možné hospodařit bez nich?

Použití umělých pesticidů přináší rychlé výsledky, ale jde jen o krátkodobé řešení.

U dospělých lidí mají pesticidy negativní vliv na tvorbu hormonů, na nervovou nebo rozmnožovací soustavu, mohou způsobovat rakovinu a poškodit plod v těle matky. U dětí jsou rizikové i nízké dávky pesticidů, pokud jsou jim vystavovány dlouhodobě. Nežádoucím způsobem mohou ovlivnit vývoj, zdraví a chování dětí. Studie u dlouhodobého působení pesticidů poukazují na vznik hyperaktivity, změnu reflexů a na psychomotorické a neurologické změny ve vývoji.

Převážně používané pesticidy hubí i přirozené nepřátele škůdců, takže později dochází opět k přemnožení škůdce, který ztratil přirozeného nepřítele. Kombinované účinky insekticidů (pesticidy proti hmyzu) a fungicidů (pesticidy proti houbám) způsobují oslabování včelstev a dalšího hmyzu. Anebo způsobují nepřímé efekty, které souvisí s úbytkem potravy pro ptáky nebo změny v chování. Jsme také svědky úbytku biodiverzity…

… desatero o pesticidech se dozvíte v Ekolistu 12. 2. 2023
Ester Dobiášová: Deset faktů, které byste měli vědět o pesticidech

Šetrné postupy mohou těžit například i z pěstování tolerantních či rezistentních odrůd, „dlouhé“ rotace plodin, z dobrých metod včasného varování a precizní aplikace pesticidů. Další možnosti snižování spotřeby pesticidů a postupů šetrného hospodaření najdete opět v Průvodci po pesticidech.

 

Sledujte téma Půda-pole-louky-zemědělství v Otevřených novinách.

 

Související v ON:

Co (ne)víme o pesticidech. Jsou všude. Průvodce ke stažení

Evropská strategie pro podporu biodiverzity a pro udržitelné zemědělství je zveřejněna. Naděje pro krajinu a život v ní

Související příspěvky