Co se to děje ve Svaté zemi? Doporučujeme seriál Vzestup Hamásu v Podcastu Vinohradská 12

Zatímco oči všech byly v 80. letech upřené na Organizaci pro osvobození Palestiny, v Pásmu Gazy pomalu zapustila kořeny tehdy malá islamistická skupina. Pod vedením Jahji Sinvára ale rostla a rostla, až se z ní nakonec stala vražedná teroristická organizace. Tohle je její příběh. Vydal ho magazín Der Spiegel.

 

Díl první – Začalo to v Gaze:
Vzestup Hamásu (díl I.): Kdo jsou teroristé z Pásma Gazy a jak to všechno začalo

Čte Matěj Skalický.
ČRo Plus, podacast Vinohradská 12, premiéra 19. 2. 2024

… Příběh Hamásu se začal psát v prosinci roku 1987.

Teroristická organizace tehdy vznikla jako gazanská odnož egyptského Muslimského bratrstva, a to v době, kdy právě začínala první intifáda, palestinské povstání proti okupaci Izraelem. Hamás zakládal napůl slepý a na invalidní vozík upoutaný Ahmed Jásín. Název Hamás je zkratkou pro Hnutí islámského odporu. Jásínovým nejdychtivějším žákem byl dvacátník Jahjá Sinvár, který vyrostl v uprchlickém táboře ve městě Chán Júnis. Přestože byl Sinvár ještě hodně mladý, měl už za sebou několik měsíců v izraelské vazbě. A dal se na dráhu zabijáka domnělých palestinských kolaborantů…

Organizace Hamás věřila, že přišel čas na ozbrojený konflikt.

Její zakládající listina z roku 1988 je protkána antisemitskými konspiračními teoriemi, ve kterých Hamás vyhlašuje džihád za Palestinu a vylučuje s Izraelem jakákoli jednání….

 

Díl druhý – premiéra 20. 2. 2024:
Vzestup Hamásu (díl II.): Varovné signály, které Izrael ignoroval
Díl třetí – premiéra 21. 2. 2024:
Vzestup Hamásu (díl III.): Prorostlá srdce a hrozba nové generace teroris

 

 

 

Související příspěvky