Před dvěma lety, na jaře 2022, představil Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) novou hodnotící zprávu.
V průvodním prohlášení stálo: „Důkazy jsou jasné: je čas jednat.“
Podle autorů zprávy je zásadní co nejrychleji snížit emise skleníkových plynů a zmírnit tempo oteplování.
V České republice ale jako kdyby si toho politická garnitura ani nevšimla…
Postoj ke klimatické politice stran kandidujících do Evropského parlamentu můžeme podle jejich programů rozdělit do přibližně tří kategorií.
1.
Do první patří Pirátská strana a Zelení, Starostové a Sociální demokracie.
Tyto strany respektují výsledky vědeckých studií a ve svých programech podporují aktivní klimatickou politiku.
2.
Do druhé kategorie spadá koalice SPOLU, jejíž program volá po ochraně klimatu, ale situaci naléhavé krize konstatovanou vědci v podstatě ignoruje.
3.
Třetí skupinou jsou strany, které soutěží o co nejradikálnější formulování klimaskeptického programu popírajícího současný stav vědeckého poznání. Jde o aktéry od parlamentních subjektů hnutí ANO a Okamurovy SPD, až po širokou plejádu menších formací jako Motoristé sobě a Přísaha nebo koalice Stačilo!, která kandiduje pod vedením současné europoslankyně za KSČM Kateřiny Konečné.
…
Doporučujeme celou analýzu Matěje Moravanského v Deníku Referendum, 30. 5. 2024:
https://denikreferendum.cz/clanek/36390-analyza-klima-pro-ceskou-politiku-takrka-neexistuje