Co přinesl týden přespávání v poslanecké sněmovně? Tři zajímavé postřehy, halucinace a báseň Lečo

 

Andrej Babiš před časem vládě vzkázal, že ve Sněmovně zažije peklo. Při sledování řady opakujících se nekonečných a útrpných projevů to není tak daleko od pravdy.

Celé jednání se táhlo dlouhé desítky hodin a posléze dnů, často probíhalo přes noc. Stává se v zásadě neúnosným. Koalice jej nicméně, pokud chce novelu prosadit, musela podstoupit. Hraje proti ní čas. Ani ne za dvacet dní totiž musí mít zákon účinný (tj. v tomto případě schválený oběma komorami a podepsaný prezidentem), což není příliš času.

  1. Kabinet ke svému kroku skutečně přistoupil pod obrovským časovým tlakem. Do Sněmovny předložila vláda návrh na poslední chvíli a tlačí jej v režimu legislativní nouze. Zda je takový postup vůbec procesně v pořádku, zpochybňují někteří ústavní právníci a reálnou odpověď dá vládní většině časem Ústavní soud.Fialův kabinet argumentuje velkými hospodářskými škodami, reálně tedy tím, že pokud valorizace o velkou inflaci vstoupí v platnost, veřejné finance budou dlouhodobě zatíženy dalším strukturálním problémem. Což je pravda, na druhou stranu měl ale kabinet na řešení čas…V aktualizovaném programovém prohlášení není o reformních plánech příliš zmínka, spíše některé problémy odsouvá. Z koalice prozatím zní různé hlasy, které tu a tam testují, co by mohlo být průchozí. Dohoda, která by řešila strukturální deficit, na stole stále není.Nyní vláda hasí možný budoucí problém spojený s vysokou inflací, o níž podle svých slov nevěděla. Druhý problém, tedy stav veřejných financí, ale řešení zatím nemá.
  2. Druhým zajímavým motivem na obstrukcích je souboj ANO s SPD. Obě hnutí sice bojují s Fialovou vládou, reálně ale hrají také o hlasy pro sebe, přímo z vládního tábora je nezískají… Hnutí ANO i SPD potřebují, aby byli vnímáni jako výrazný –⁠ ideálně ten hlavní –⁠ vládní oponent, který kabinetu nenechá nic zadarmo. SPD si tím jistí svou pozici v roli hlavního národoveckého subjektu, Babiš zase může pošilhávat po některých hlasech, které dříve šly za ČSSD nebo komunisty.
  3. Poslední věcí jsou samotná pravidla pro sněmovní rozpravu. Ve zkratce: obstrukce zde byly i dříve a využívali je i ti, kterým dnes vadí…

Obě strany by se měly domluvit, že konečně vyřeší problém jednacího řádu. Tedy že přijdou se systémem, který menšině umožní předkládat své návrhy či výhrady a neumlčí ji, na druhou stranu umožní většině vládnout. Zní to banálně, ale tento týden opět ukázal, že český jednací řád na takovou situaci, kterou v dolní komoře aktuálně sledujeme, vlastně neumí reagovat.

Zdroj: Politická Pointa N ze dne 3. 3. 2023
Náhledový obrázek: ilustrační

 

Související:

Pandemie covidu-19 vážně ovlivnila duševní zdraví lidí na celém světě. Vyplývá to z globálního průzkumu neziskové organizace Sapien Labs, o němž napsal list The Guardian. Nejhůř jsou na tom prý lidé bez blízkých přátelských vztahů a se špatnými vztahy rodinnými – ti mají desetkrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít špatné duševní zdraví.

Zato v plné kondici se vyskytoval poslanec Andrej Babiš, známý svými kvalitními vztahy s okolím.

Jeho mimořádná psychická kondice dala opět vzniknout několika básním z připravované sbírky „Kde jsem a co tu vlastně dělám?“

Zdroj:
Psí uši Roberta Maleckého z 5. 3. 2023 na HlídacíPes.org:
Sněmovní halucinace, zákon & pořádek na Žižkově a bye bye, Zeman!

 

Předchozí tvorba AB v Otevřených novinách:

Výbor z nejnovější československé angažované lyriky, jejímž autorem je evidovaný agent StB babiš – bureš, který se teď dere na Pražský hrad

Související příspěvky