Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Co dýcháme v autě ve městě? Dvakrát víc emisí než v MHD

Každý ví, že prach a smog zdraví neprospívá. Víte ale, že v autě dýchá posádka až dvakrát více znečištěný vzduch než ti, co chodí pěšky nebo jezdí veřejnou dopravou? Představa, že vás a vaše děti plechová karoserie ochrání před mikroskopickými škodlivinami z ovzduší je tedy nejen falešná, ale i nebezpečná.

Dominantním zdrojem znečištění vzduchu v Praze je silniční doprava, konkrétně je zdrojem 95 % prachových částic PM10 a PM2,5…V České republice zemře podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2016 kvůli znečištěnému ovzduší předčasně až dvanáct tisíc lidí ročně. Největší vliv na to má zejména mikroskopický prach, ale také oxidy dusíku a karcinogenní benzo(a)pyren. „Částice ze spalovacích motorů jsou pro lidské zdraví oproti jiným částicím zvláště rizikové. Jsou vypouštěny uprostřed ulic, kde lidé dýchají. Obsahují rakovinotvorné, mutagenní a jinak škodlivé látky a jsou tak malé, že jsou okem neviditelné. Lidský organismus proti nim nemá účinné obranné mechanismy. Takové částice se s vysokou účinností usazují v plicních sklípcích, odkud pronikají do krevního oběhu. Mohou také pronikat podél čichového nervu z nosu rovnou do mozku,“ uvedl docent Michal Vojtíšek z Fakulty strojní ČVUT.

Znečištěným ovzduším samozřejmě netrpí pouze Praha a další česká města, ale i evropské metropole. Jak nicméně vyplynulo ze zprávy Kvalita ovzduší v Evropě 2016, v porovnání koncentrace mimořádně nebezpečných jemných prachových částic je Česká republika třetí nejvíce postiženou evropskou zemí hned za Polskem a Bulharskem.

Znečištění ovzduší v Praze působí zejména hustá automobilová doprava. Jednou z cest, jak situaci zlepšit a umožnit Pražanům dýchat čistší vzduch, je přivést lidi k veřejné dopravě. Podporujeme proto hlavně elektrickou kolejovou dopravu a zlepšení přestupních vazeb,“ říká Adam Scheinherr, náměstek primátora a radní pro dopravu hlavního města Prahy.

Celý článek „Jezdíte do práce autem? Tak dýcháte horší vzduch než chodci a lidé v MHD“ 2.5.2019 Čistou stopou Prahou ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační


Související:

DO PRÁCE NA VLASTNÍ POHON

Ideálním řešením je zařadit do života aktivní dopravu – choďte do práce či školy pěšky, běhejte do ní, jezděte na kole, koloběžce nebo třeba na skateboardu… Je to vyzkoušený trik, jak zabít dvě mouchy jednou ranou.

Zaprvé se do zaměstnání nebo na výuku stejně musíte nějak přepravit a spojit pohyb přímo s dopravou znamená (typicky ve srovnání s dojížděním do fitness centra) nejmenší časové ztráty, zadruhé díky nutnosti v každém případě vyrazit je jednodušší se k pravidelnému pohybu motivovat a časem si z něj udělat zvyk, o kterém se nepřemýšlí.

Celý článek ZDE.

 

Související v ON:

Nejkritičtější smogové měsíce bývají červenec, srpen, leden a únor. Pohodlí mnohých válcuje životy všech. Změňme to!

Plán udržitelné mobility Prahy a okolí do roku 2030 schválen, pro hlavní město je závazný

Související příspěvky