Úvalské chodníky bez chemie? Dobrovolníci v Úvalech se starají o čištění svých ulic od plevelů

V loňském roce se v Úvalech začalo diskutovat o ukončení používání chemického postřiku Roundup proti plevelům na chodnících…

Město na popud občanů v roce 2019 rozhodlo o postupném nahrazování chemických postřiků jinými metodami. Vyzkoušela se následně likvidace plevelů na chodnících párou. Organizační problémy provázela akce občanů, kteří narychlo svolaní mohli mechanicky odplevelit několik chodníků, aby nemusela být aplikována chemie. Pak probíhala emotivní debata, zda a kde na těchto plochách již byl postřik aplikován… V každém případě v minulém roce vznikla zajímavá myšlenka akce, která by zahrnovala pomoc městu při odstraňování plevele od občanů bydlících v dané ulici (tzv. před vlastním domem). V předem avizovanou dobu by lidé mohli společně čistit chodníky od plevele, před plánovaným chemickým postřikem, který by již nebyl potřeba…

Co je nového v odstraňování plevele v letošním roce? První postřik již proběhl, ale budoucnost chodníků bez chemie je možná. Pokud se rozhodnete postarat se o svůj chodník a ekologicky jej odplevelit, můžete to dát městu najevo pomocí nové mapové aplikace. Technické služby města Úvaly budou vědět, že na vašem chodníku mají od teď přestat používat Roundup.

Kolik dobrovolníku se postará o chodník ve své ulici? První ulice a místa jsou již označená….

Celá info na UVALY.cz, 9.6.2020 ZDE.

Související:

„Nemalá část z vás, obyvatel Úval, si přeje, aby město buď výrazně omezilo nebo úplně skončilo s používáním chemie při likvidaci plevele v ulicích a na chodnících města. A zastupitelstvo tomu vyšlo vstříc a rozhodlo, že od konce sezóny 2022 přestaneme chemii používat.

Ale stát se tak ve vaší ulici nebo chodníku může i dříve, když nám pomůžete. Zprovoznili jsme pro vás interaktivní mapu, kde můžete sami zakreslit svoji ulici, kde chemii nechcete používat a kde si péči o její vzhled a ekologicky šetrnou likvidaci plevele chcete vzít pod svoji patronaci.

Nejde o žádnou vaši povinnost ani na vás nechceme přehazovat povinnosti města nebo jeho Technických služeb. Jde o náš společný příspěvek pro hezkou tvář města, kterou můžeme takto udržovat i bez použití chemikálií.

Přidáte se?“

Petr Borecký, starosta Úval, obecní web 8.6.2020
INTERAKTIVNÍ MAPA ZDE.

Související příspěvky