Domácí květinové farmy
„… Možná víte, že import květinové produkce pochází hlavně z afrických a jihoamerických zemí, dopravuje se letadly, v místě výroby zatěžuje prostředí nadměrnou spotřebou vody, syntetickými hnojivy a přípravky na “ochranu” rostlin, často dokonce nefér a nebezpečnými podmínkami pro zaměstnance (někdy bohužel i děti) a v neposlední řadě záborem půdy, tam kde hrozí hlad.
Co možná ještě nevíte, je, že alternativa konvenční neudržitelné produkce existuje.
Během posledních let u nás vznikla řada malých producentů květin, které voní, mají kvalitu, trvanlivost a krásu nesrovnatelnou s konvenčním dovozem. Aby ne, když je navštěvuje celá škála hmyzu, rosa a hvězdy. Pro krajinu jsou takové farmy v poušti monokultur doslova požehnáním. Pěstitelé a pěstitelky se přirozené zaměřují na pestrost, nejen protože takové kytice jsou právě v kurzu, ale protože je to těší. Je to celoroční rukodělná práce, která nekončí, naopak často začíná za úsvitu.
I když v zimě je samotná produkce nízká, mnozí pěstitelé usilují o to mít co lokálního nabídnout i od prosince do únoru. Často farmy produkují vlastní semena, protože ta jsou značnou každoroční položkou. Většinou je práce motivovaná vztahem k přírodě a inspirujeme se permakulturou a trvalou udržitelností.
Střídání plodin je jisté, kompostování, mulčování proti odparu a omezení plevele, využívání místních statkových hnojiv, tvorba jíchy, efektivní hospodaření s vzácnou vodou, soběstačnost, apod.
Darovat květiny v tomto případě není samoúčelné, naopak. Farmaření je tradiční způsob, jak se uživit na venkově a tím ho oživit, obohatit, ať ekonomicky, ekologicky, společensky či občansky…“
Využijte MAPU ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH KVĚTINOVÝCH FAREM ZDE.
Fairtrade dovezené růže
Pokud spolu s kyticí hledáte i odpovědnost svého nákupu, sáhněte po růžích. Právě ty se totiž dají koupit s certifikátem Fairtrade. Ten spotřebiteli garantuje, že daný výrobek vznikl s ohledem na životní prostředí a že farmáři dostali spravedlivou cenu za své zboží.
Jako první zařadil fairtrade růže do nabídky řetězec Lidl. Od poloviny července 2020 zařadil do stálé nabídky fairtrade růže i řetězec Kaufland. Jestli nemáte cestu ani do jednoho z těchto obchodů a přitom o květiny stojíte, můžete zkusit koupit fairtradové růže v online obchodě Florea.
Certifikace Fairtrade je nejčastěji spojována s potravinami, u nás zejména s kávou, kakaem, banány a dalším ovocem, čajem, cukrem atd. Fairtrade mohou být ale i nepotravinářské komodity, například právě květiny, kosmetika s fairtradovými rostlinnými složkami nebo bavlna. Známka Fairtrade označuje výrobky, které splňují sociální, ekonomické a environmentální standardy nastavené mezinárodní organizací Fairtrade International.
Zdroj: Ekolist 2019, 2020
Náhledový obrázek: ilustrační
Související:
Pokud Vás při návštěvě květinářství zaujal téměř dokonalý, jaksi až „plastikově“ nepřirozený vzhled nabízených řezaných květin, je to první krůček k přemýšlení o environmentálních souvislostech a dopadech květinového průmyslu.
Kupujete květinu?
- Žádejte sezónní květiny, místně pěstované: např. cibuloviny v jarních měsících, slunečnice v létě a chryzantémy na podzim.
- Žádejte fairtradové květiny, nabízející spravedlivější odměnu a důstojné pracovní podmínky pro zaměstnance v místě produkce, zajištění jejich základních práv a investici do rozvoje místních komunit.
- „Organické“ květiny jsou zaručeně bez biocidů a umělých hnojiv. Organická hnojiva, biologická kontrola škůdců a výběr vhodných odrůd přináší ochranu životního prostředí a zdraví pracovníků.
- I v konvenčním zemědělství jsou cibuloviny jako narcis, tulipán, mečík nebo lilie částečně pěstovány v sezóně venku.
- Kupujte květiny, které vydrží dlouho, jako amarylis, toulitka (anthurie) nebo chryzantéma. Rychle naopak vadnou narcisy, tulipány a kosatce.
- Kupujte méně květin současně: jedna květina může mít při správné prezentaci stejně krásný účinek jako velké kytice.
- Vyhraďte si kus zahrady na pěstování vlastních květin. Nemáte-li možnost, najděte si nejbližšího okrasného zahradníka, který je vypěstuje za Vás, popř. květinářku na místním zeleninovém tržišti, která nabízí krásné čerstvé sezónní květiny.
- Pokud musíte nutně koupit řezanou květinu, vyhýbejte se rostlinám s drátem omotaným kolem stonku a propíchnutým květním lůžkem. Takové rostliny jsou svými zraněními oslabeny a ve váze dlouho nevydrží.
Doporučujeme celý článek Institutu Veronica ZDE.