Česká republika 2018: jak ČSSD říká ďáblovi ANO a pak se diví… AKTUALIZACE

AKTUALIZACE:

23. – 25.6.2018

Páteční schůzka (22.6.2018) s prezidentem Milošem Zemanem byla podle kandidáta na ministra zahraničí Miroslava Pocheho z ČSSD zbytečná. Výsledek už byl prý předem dán. A pro Český rozhlas Plus dodává, že prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček mu dal tiskové komuniké tři minuty po skončení jednání s hlavou státu. I když ho ale Zeman ministrem zahraničí nejmenuje, chce Poche resort vést.
iRozhlas, 25.6.2018, DOPORUČUJEME ZDE.

„Ministryní spravedlnosti druhé Babišovy vlády, pokud se na ní designovaný premiér s ČSSD nakonec dohodne, má být dosavadní poslankyně Taťána Malá. Ta za sebou moc dlouhou politickou kariéru nemá, proslula spíš superloajálními výroky na obhajobu svého šéfa kolem kauzy Čapí hnízdo. Kromě toho je taky kontroverzní diplomem z pochybné slovenské univerzity a možným střetem zájmů kvůli postavení svého manžela…“
Reflex 23.6.2018, celý článek Olivera Adámka ZDE.

Pátek 22.6.2018

„Jedno jediné jméno prý může za to, že vláda se sněmovní většinou je stále ve hvězdách. Hatí ji údajně „zájem jednoho politika“. Nebo dokonce „jedno koryto“. Tomuto nesmyslu, urputně šířenému marketéry z hnutí ANO, možná uvěří někdo, kdo loni v říjnu vycestoval na Antarktidu a po osmi měsících v informačním vakuu se právě vrátil. Kdo ale už osm měsíců od loňských říjnových voleb sleduje zoufale pomalé a neplodné sestavování vlády s důvěrou, vidí dva jiné viníky celé mizerie. Miloše Zemana a Andreje Babiše…

Takže nikoli „Pocheho koryto“, ale Babišova nechuť akceptovat nominandy koaliční so­ciální demokracie a prezidentův odpor vůči Pocheho jmenování, jenž nemá žádnou oporu v ústavě, dnes způsobují, že vláda zůstává v nedohlednu. A že jsou tím pádem znovu ve hře všechny varianty, o kterých se mluví od loňska.

Pro jistotu si je zopakujme. Pro Babiše by nejvýhodnější bylo, kdyby Zeman Pocheho akceptoval výměnou za ústupky. Pak by šlo pokračovat v sestavování vlády se sociální demokracií, aniž by kvůli ponížení jejího předsedy Jana Hamáčka hrozilo rozštěpení partaje. Když naopak Zeman Pocheho neskousne, ČSSD chystanou koalici s ANO a s podporou KSČM nejspíš opustí. Pak by mohla plynule nastoupit Zemanem preferovaná menšinová vláda babišovců s podporou komunistů a okamurovců. Tu ale zase moc nechce Babiš, protože by se stal osamoceným rukojmím proruských sil.

Ze Zemanovy smyčky se tak Babiš může pokusit uniknout k předčasným volbám. Stačilo by složit druhý premiérský mandát a absolvovat třetí neúspěšný pokus z rukou šéfa sněmovny Radka Vondráčka z hnutí ANO. Pak by volby nastaly automaticky. S alternativní cestou skrze seberozpuštění sněmovny pomocí třípětinové většiny nelze počítat, protože většina stran si nemůže být jista udržením dosavadní přízně voličů..“
Jan Štětka, HN 22.6.2018, celý článek ZDE.

„…Osm měsíců bez plnohodnotné nové vlády, jeden pokus zbůhdarma vyhozený do koše, nový přístup prezidenta, který po Babišovi nevyžadoval a nevyžaduje záruku 101 poslaneckých hlasů, protože se buduje i jeho vláda…Čím se vyznačuje nový kabinet Andreje Babiše? Odcházejí dvě částečně svébytné postavy, Martin Stropnický opouští ministerstvo zahraničí, Robert Pelikán spravedlnost. Oba jednali jako západní politici (ač měli osobní slabost či nekritický obdiv pro Babiše). Oba měli svoji hranici, kterou by nepřekročili, byla jí právě jejich jasně demokratická orientace… Nepřehlédnutelný moment Babišovy vlády: rozklad sociální demokracie. Už neslyšíme o socdem hodnotách jako solidarita se slabými, ty strana zabalila dávno, jde o rozklad osobnostní. Hamáček působí jako odvar z kopřiv, Zimola někde v pozadí číhá na předsednické křeslo, v důležitých momentech stranu nepodrží, ba naopak (viz kauza Poche). Obrovský vliv na vládu neodpovídající parlamentnímu systému uplatňuje prezident, což až tak nové není. Nové je, že Zeman jinak suverénního Babiše ovládá. ..Další jev: předseda ANO, miliardář, který své podniky a vztah k nim zakryl převedením do svěřenského fondu, dál pod ANO drží ministerstvo financí, dál pokračuje střet zájmů…“

Rodí se vláda slibovačka, ne kabinet, který vyřeší zásadní problémy jako sucho, katastrofu lesů, rostoucí malér v sociálně vyloučených oblastech, nedostatek pracovních sil na českém trhu práce, předražené bydlení a hlavně nekončící roztržení české společnosti.

Martin Fendrych na Aktuálně.cz, 22.6.2018, celý článek ZDE.


Úterý 19.6.2018
„Konflikt ohledně kandidáta ČSSD na ministra zahraničí Miroslava Pocheho má několik rovin, které dobře odrážejí stav dnešní české politiky. Na první pohled je to spor o jednu osobu, jeho důsledky pro budoucnost však mohou být mnohem větší…“DOPORUČUJEME „Lubomír Kopeček: O co se hraje v případu Miroslava Pocheho?“ 19.6.2018 na Forum24 ZDE.

Původní:

Pátek 15.6.2018

„V pátek (15.6.2018) odpoledne předseda ČSSD Jan Hamáček zveřejnil výsledky referenda 17 614 sociálních demokratů o vstupu do vlády lídra ANO Andreje Babiše, kterou mají podržet natěšení komunisté Vojtěcha Filipa. Celkem 58,53 procenta hlasujících vládní spolupráci s trestně stíhaným premiérem vedeným jako agent StB odsouhlasilo. Hlasovalo 11 404 lidí, necelé dvě třetiny členů. Jak mi napsal jeden čtenář, cituji: „Jsem spíše levicově smýšlející a nevěřící, ale ČSSD právě řekla ďáblovi ANO.“ Poté dovysvětlil, že jde o ďábla s hlavou Babiše a KSČM…

Děje se to poprvé od listopadu 1989. V poslední době často mluvíme o tom, že skončilo uvolněné, dosti šťastné, dosti svobodné porevoluční období. Už z něj zbývají jen trosky málo schopné aktivně se bránit.

Bránit se čemu? Nelze to nazvat „bolševizací“, nejde o to, že se komunisté a exagenti StB vracejí k moci. Vstoupili jsme spíš do „období nihilizace“, všecko je jedno, nic nemá žádnou zásadní cenu, fake nefake, věci jsou „relativní“, každý má pravdu, každý lže, každý má máslo na hlavě, tak kdo by se tím máslem trápil a zabýval (pokud náhodou skokově nezdražuje).

Kdo je Andrej Babiš, který spolu se Zemanem změnu řídí, diriguje? Vtělená politická nehodnota: trestní malér na krku, minulost agenta, vlastní média k ruce, miliardář s firmou zaparkovanou ve svěřenském fondu, z něhož mu ovšem plyne zisk, tedy má gigantický střet zájmů, levice a pravice mu splývá, slovo nedrží, opakovaně veřejně lhal, ale také je mistrem PR a manipulace, tweeťák a facebookář, jestli je v něčem „sociální“, tak v sítích atd… Tak na spojení s takovým světem, s takovým ano-ne, levo-pravým, bílo-černým politikem nepolitikem, který navíc kdykoli potřebuje, sáhne po fašistické SPD Tomia Okamury, na spojení s takovým mužem starožitná, vyčichlá, bezbranná ČSSD ve svém referendu kývla…

Vznikne (pravděpodobně) první polodemokratická či pseudodemokratická vláda od konce roku 1989. Pomůže to výhradně komunistům. Nepomůže to ANO (ale podle ukazatelů z období 2013 až 2017 to nejspíš zase pomůže Agrofertu a SynBiolu, což je zřejmě jeden z klíčových záměrů premiéra), nepomůže to ČSSD, ale hlavně to nepomůže České republice. Ani venku, ani doma…Konjunktura nahrála úspěchu Babiše a chrání nás před nejhoršími následky hazardu, který Babiš se Zemanem, Hamáčkem, Filipem a Okamurou předvádějí. Ale konjunktura skončí, tohle málo zasloužené štěstí nás opustí. Doufejme, že s ním skončí i doba relativity a nihilismu, že se pak zase celí uplakaní vrátíme k nějakým těm hodnotám, na které dnes pliveme…“

Martin Fendrych „ČSSD řekla ďáblovi ANO. V referendu polkla Babiše i s komunisty. Vítejte v éře nihilismu“ 15.6.2018, Aktuálně.cz, celý článek ZDE.

Referendum ČSSD, jeho výsledek a rozhodnutí o vstupu do vlády s Babišem. Ale: odpor ke vstupu do vlády s Babišem je pořád silný. ČSSD je rozložená na názorové atomy, říká Radim Hejduk, člen ČSSD a předseda spolku Idealisté. Podívejte se na celý speciál DVTV na Aktuálně.cz z 15.6.2018 ZDE.

 

Pondělí 18.6.2018 ve 14:04

Předseda ČSSD Jan Hamáček bude chtít na schůzce s premiérem Andrejem Babišem slyšet jména ministrů, které ANO nominuje do společné vlády. Dnes to řekl novinářům. Připomněl také, že Babiš předem věděl o tom, že sociální demokraté chtějí vyslat do kabinetu jako ministra zahraničí europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD). Vyzval proto k dodržování dohod. Babiš se k nominaci Pocheho vyjádřil kriticky krátce po vyhlášení výsledků referenda, v němž členové ČSSD schválili vytvoření menšinové vlády s ANO s podporou KSČM.

…Filip vyčítá Pochemu, že se postavil proti zájmům České republiky, když spolu s dalšími 11 českými europoslanci hlasoval pro rezoluci, kde Evropský parlament v květnu 2017 vyzval státy k dodržování kvót na přerozdělování migrantů. Dokument hovořil také o tom, že by Evropská komise mohla v rámci svých pravomocí vést řízení se členskými státy, které migranty nepřijímají, což by mohlo dospět k udělení sankcí. Poche však v uvedeném hlasování byl proti. „Argument o 12 europoslancích, kteří měli v hlasování poškodit v květnu 2017 zájmy ČR, to je argument Aeronetu a Tomia Okamury a někteří lidovečtí europoslanci ho za to zažalovali…Média připomínají, že Zemanovi může vadit fakt, že Poche před prezidentskými volbami podpořil jeho protikandidáta Jiřího Drahoše. ..

1.Pocheho kritizoval i Zeman, ministrem ho jmenovat nechce.
2.Babiš v sobotu řekl, že s ohledem na výhrady KSČM a Zemana nenavrhne Pocheho na ministra.
3.Sociální demokraté na své nominaci trvají.
4.Babiš nakonec Pocheho jméno v neděli Zemanovi mezi adepty stran na ministry sdělil, nešlo však o ústavní krok navržení ministra.
5.Zeman chce na osobní schůzce Pocheho přesvědčit, aby o funkci neusiloval.
6.Po kategorickém vyjádření šéfa KSČM Vojtěcha Filipa, že komunisté vládu s Pochem tolerovat nebudou, se šéf ČSSD Jan Hamáček i Babiš vyjádřili, že o situaci je nutné jednat…
7.Šéf pražské ČSSD Petr Pavlík ČTK řekl, že pražská ČSSD situaci brala tak, že se ve stranickém referendu hlasuje o kompletní dohodě s ANO včetně personálií. Poche patří mezi vlivné pražské sociální demokraty. „Není to ale otázka konkrétního člověka, ale principu, protože když se nějaká dohoda uzavře a pak se hned zpochybní poté, co proběhne referendum, tak to není důvěryhodné,“ uvedl. Babiš s odmítnutím Pocheho přišel několik hodin poté, co ČSSD vyhlásila kladné výsledky referenda o vstupu do vlády.

„Situace je velmi špatná, nesvědčí to o tom, že má Andrej Babiš schopnost dlouhodobě sebevědomě vést naši zemi a je to jenom předzvěst dalších problémů, které přijdou,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch. „Pokud se ta dohoda poruší, ještě než vstoupí v platnost, tak by se od ní mělo ustoupit. To je začátek, bude ještě hůř,“ uvedl.

ČTK, 18.6.2018, celý článek ZDE.

…NEtěšíme se na pokračování, ale budeme je dále sledovat…

Související příspěvky