Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Ignorací potřeb postižených vytvořila babišova vláda společnost sobců. Změnit to, je jedna z velkých výzev pro novou vládu

…v postkomunistických společnostech stále ještě převažuje představa, že svoboda znamená „dělám si, co chci, a nikdo mi do toho nemá co kecat“.

Je to částečně pochopitelné, protože komunistický režim se lidem do života montoval prakticky nepřetržitě a do nejmenších detailů. A protože zákon akce a reakce platí nejen ve fyzice, ale i ve společnosti, vyvinula se po pádu Husákova socialismu vulgární představa svobody jako něčeho, co nemá být ničím omezováno. V určité části populace tato představa přežila dodnes.

V těchto dnech sklízíme důsledky…

Příznačné je, že Češi, kteří se ohánějí „svobodou“, ji zpravidla nejsou ochotni přijmout se vším všudy.
Tedy včetně odpovědnosti za to, co jejich „svobodné“ chování způsobuje.

… Když se vrátíme do oné pražské hospody, která nakonec kašle na všechno, uvidíme jako motivaci nejen karikaturu svobodomyslnosti, ale i čirou zoufalost. Český stát stále vedený oligarchou Babišem hospodám v lockdownu moc nepomohl. Rozhodně ne tak jako západní země. Průšvih dosavadní politické reprezentace spočívá v tom, že ignorancí potřeb postižených lidí, kteří nepatřili mezi její voliče, podpořila neblahou situaci, kdy se každý musí starat o sebe a něco jako společnost vlastně přestává existovat. Situaci, kdy jsme ve finále spíš shlukem soupeřících individuí, společně nedůvěřujících státu, než organismem, který si je vědom určité sounáležitosti a benefitů z ní plynoucích.

 

Celý komentář Petra Honzejka
Česko je společnost ignorantů. Očkovací kampaň by měla být mnohem tvrdší
z 11. 11. 2021 najdete v HN ZDE.

Náhledový obrázek: ilustrační

 

Související:

Covid už zase jede naplno, pátá vlna udeřila v plné síle. Udeřila de facto v období jakéhosi mezivládí. Babišova vláda dodržela tradici a zaspala, vykašlala se na nákazu, dělala málo, mnohem méně, než měla.

Za zločin považuju zastavené testování ve školách. Za zločin považuju nulovou kampaň proti dezinformacím a nesmírně zpožděnou kampaň pro očkování, která už rozhodnuté antivaxery nejen nepřesvědčí, ale ještě utvrdí.

… Změní se přístup nové vlády k odborníkům?
Bude ochotna naslouchat skutečným expertům, nebo bude taky koketovat s populismem?
Nebýt populista, to chce v koronavirové zabijácké pandemii velkou vnitřní sílu a odhodlání…

Ale klíčová je ta masivně rozšířená lhostejnost.

Samozřejmě že ne všichni jsou lhostejní, ale masa lidí je, nevím kolik procent. Masa lhostejná k druhým, mající zájem jenom o sebe, dávající zmateně přednost sobě (zmateně proto, že i je by očkování do značné míry chránilo)…

Často se mluví o tom, že jsme nevěřící societa, jeden z nejméně věřících národů na světě (míněna víra náboženská). Ale člověk neumí nevěřit, vždycky nakonec něčemu a někomu věří. Klidně lžím, lži jsou sexy. Když si spojíte všecky výše uvedené důvody, najednou je jasné, že v tom nevěřícím národu je obrovský prostor pro víru čemukoliv…

… celý komentář Martina Fendrycha
Pátá vlna covidu se valí. Národ nevěřících Tomášů se ne a ne poučit
z 12. 11. 2021 najdete na Aktuálně.cz ZDE.

Související příspěvky