Co by změnili senioři ve svém okolí, kdyby měli kouzelný prsten? Hlavně dostatek zeleně, vstřícnější hromadnou dopravu, čistotu města i ovzduší a přátelské vztahy

„Pořád máme tendenci dívat se na starší občany jako na jednolitou masu lidí bez finančních prostředků, kteří už nic nechtějí. Oni si ale například pořád chtějí dojít ke kadeřníkovi, jak na to byli vždycky zvyklí. Na to se ale příliš nemyslí,“ podotýká socioložka Lucie Vidovićová. Z terénní práce a různých rozhovorů a dotazníků, které provádí, plyne charakteristika nejstarší generace Čechů daleko barvitější. V důchodu jsou dnes totiž i lidé, kteří byli zvyklí revoltovat za „květinové“ revoluce a raději než dechovku si poslechnou AC/DC nebo Beatles.

„Lucie Vidovićová se s kolegy z Ústavu populačních studií Fakulty sociálních MU léta zabývá plíživým vylučováním seniorů ze společnosti. Když dělali před lety výzkum, kde starší lidé říkali, co jim nejvíc chybí ve městech, dostávali odpovědi jako zeleň, veřejné toalety nebo dostupnost služeb. Když teď stejný výzkum uskutečnili na venkově, výsledky vypadají překvapivě obdobně. Ukazuje se, že také v tomto případě platí, že většinová společnost se do potřeb seniorů pořád ještě neumí vžívat. „Obecně se má za to, že vesnice jsou obklopené zelení a problém s její absencí tak v tomto případě odpadá. Pravdou ale je, že dnešní vesnice jsou obklopené spíš řepkou než zelení vyzývající k procházkám,“ dává příklad Vidovićová….“

Celý článek 2017: online.muni.cz

Stárnoucí populace klade stále vyšší nároky nejen na sociální služby, ale i na vzhled a fungování sídel. Omezené možnosti pohybu nebo citlivější vnímání bezpečnosti mění pohled řady seniorů na centra větších měst.

„Pardubice se ocitly na konci seznamu mimo jiné kvůli problémům s nočním osvětlením, bezpečností přechodů a chybějící zeleni. Brněnským seniorům pak kromě zeleně chybí i veřejné toalety a nízko hodnotí i dostupnost obchodů a služeb,“ uvedla Lucie Vidovićová z Ústavu populačních studií Fakulty sociálních studií MU, která výzkumný tým vedla…“

Senioři dostali ve výzkumu také otázku, co by změnili, kdyby měli kouzelný prsten. Nejvíc z nich by se soustředilo na zeleň, s odstupem by pak změnili dopravu, čistotu města a také ovzduší a přáli by si mít lepší vztahy s lidmi včetně sousedů.

Žebříček měst ČR podle vstřícnosti k seniorům:

1. Plzeň

2. Kladno

3. Zlín

4. České Budějovice

5. Liberec

6. Hradec Králové

7. Ústí nad Labem

8. Jihlava

9. Karlovy Vary

10. Olomouc

11. Praha

12. Ostrava

13. Brno

14. Pardubice

Celý článek 2015: online.muni.cz

Zdroj: IDS Diakonie ČCE
Náhledový obrázek: ilustrační

Související příspěvky