Bouřlivý rok 1989 v České filharmonii aneb „Najít odvahu k protestu“

Česká filharmonie zanechala v událostech roku 1989 významnou stopu. K otevřenému postoji vůči režimu se ale hráči museli probojovat, ještě na začátku roku jejich pokus o protest skončil fiaskem.

V lednu 1989 přinesl do filharmonie trombonista Ludvík Bortl petici za propuštění Václava Havla z vězení. Ta se šířila od konce ledna především v kulturních institucích a podepisovaly ji stovky lidí. Ve filharmonii se podařilo sebrat 30 podpisů, což ale neušlo vedení orchestru, které začalo hráče vydírat: nerozvážným politickým krokem prý můžou zavinit snížení platů, anebo ohrozit stavbu nové koncertní síně, kterou vedení KSČ filharmonii slibovalo. Výhrůžky měly efekt. Mnoho hráčů svůj podpis odvolalo a celá akce tak vyzněla ve filharmonii do ztracena…

…Po návratu z turné se ale filharmonici rozhodli o svém postoji informovat také oficiálně a nejen prostřednictvím médií. Do programového sešitu abonentních koncertů 16. a 17. listopadu 1989 proto vložili leták, v němž s bojkotem rozhlasu a televizi seznámili své posluchače. Koncert, který řídil Jiří Bělohlávek, měl i výjimečnou dramaturgii. Na pořadu byla premiéra díla Ivana Kurze Bláznovská zvěst odkazující na Pavlovy listy Korintským. Skladatel ke svému symfonickému obrazu do programu napsal: „Jsou v životě situace, kdy člověk vsadí na rozum a záchrana přichází skrze cit, kdy vsadí na sílu a vysvobození přináší bezbranné dítě, kdy se zaštítí mocí a perspektiva se ukáže v slabosti. To je ta bláznovská zvěst, která popírá naše představy o tom, co je anebo není perspektivní. To je ono vzkříšení k životu, ke kterému se přichází skrze smrt – smrt toho starého, které musí pominout.“ Ivan Kurz, filharmonici i posluchači koncertu mohli jen stěží tušit, že ten samý večer 17. listopadu se jen pár stovek metrů od Obecního domu (kde koncert probíhal) začne starý režim hroutit…

…Vrcholem revolučních vystoupení České filharmonie byl Koncert pro Občanské fórum 14. 12. 1989. Na programu byla Beethovenova Devátá symfonie. Když odezněla Óda na radost, vystoupil na pódium Václav Havel a představil novou vládu s ministry za Občanské fórum…

V prezidentské volbě 29. prosince byl Havel zvolen a filharmonici byli znovu při tom, když na oslavu zvolení nového prezidenta odehráli v katedrále sv. Víta Dvořákovo Te Deum. Uzavíral se rok 1989, v němž nejen filharmonici, ale postupně miliony občanů našli odvahu vzepřít se komunistickému režimu. S novým rokem se otevírala nová, svobodná epocha v dějinách státu. A spolu s ní také nové problémy, které si v euforickém podzimu 1989 asi uměl představit jen málokdo.

Doporučujeme celý článek  Jakuba Jareše „Najít odvahu k protestu. Sametová revoluce v České filharmonii“ včetně krásných fotek! ZDE.
Foto: ON

Související příspěvky