Barokní cesta dnešní krajinou na okraji Prahy: pozvání na Poutní cestu do Hájku

„K poutnictví patří především cesty, jejich délka je většinou odvislá vzdáleností poutního místa od poutníkova bydliště. V období baroka se počet poutních cest vysoce navýšil a nově zakládané sakrální stavby napodobovaly původní daleká poutní místa. K cestám byly postupně do krajiny začleňovány drobné stavby, jako jsou Boží muka, kříže, kapličky nebo plastiky a reliéfy…“

K letnímu putování nabízíme středoevropský barokní klenot Poutní cestu do Hájku  původně s 22, dnes 11 robustními kaplemi. Pouť začíná u Strahovské brány v Praze, dále vede na Břevnov, ke karlovarské výpadovce, do Hostivice, Litovic až do Hájku, kde ve františkánském klášteře najdeme nejstarší českou loretu s milostnou sochou Panny Marie, cíl cesty.

„Poutní cestu, která původně vedla po prastaré zemské stezce z Prahy do Němec, dnes již nelze projít v celém její původní trase, je na několika místech přerušena, některé její úseky dnes už vůbec neexistují, jiné naopak byly znovu vybudovány. Také z původních dvaceti kaplí jich do dnešního dne zbylo pouhých jedenáct, a to dvě již nestojí na svém původním místě. Hájecká cesta si nese významné prvenství, její kaple byly a dosud jsou největšími výklenkovými kaplemi, které kdy poutní cestu lemovaly. A to jak na území Čech a Moravy, tak pravděpodobně i střední Evropy.“

Poutní cesta do Hájku_kaple 19

O obnovu, odborný dohled i propagaci se stará spolek  „Poutní cesta Hájek“, za což si zaslouží velký obdiv a poděkování. Veškeré informace o historii, jednotlivých zastaveních, trase – postupem času upravované a přizpůsobované kvůli dopravním tahům i necitlivým zásekům do krajiny – najdeme na parádním webu ZDE. Na webu najdeme i mapu s uvedením jízdních řádů a to hned ve dvojím provedení ZDE.  A po cestě, vedoucí místy s  nutnými obchůzkami, nás nově provází devět naučných tabulí.

http://poutnicestahajek.cz/assets/images/Hajeksestava14(1)_w400.jpg

Že se dá o Poutní cestě do Hájku v dobových i současných souvislostech superzajímavě a poutavě vyprávět, zjistíte při poslechu Telefonotéky ČRo Vltava, v premiéře 29.7.2016. Hostem byla PhDr Kateřina Pařízková, kurátorka Archivu Národního muzea, která s Poutní cestou do Hájku dobrovolně svázala svůj život. Záznam DOPORUČUJEME ZDE.

Kateřina Pařízková, kurátorka sbírkových a mobiliárních fondů Archivu Národního muzea - Foto: Petr Nožička
zdroj: spolek Poutní cesta Hájek, ČRo Vltava

náhledový obrázek:  Brána františkánského kláštěra v Hájku u Prahy, autor Jiří Horský, zdroj ČRo

Související příspěvky