Po první vlně ji zachránili stálí zákazníci, kteří chodili i třikrát denně, aby oblíbenou kavárnu podpořili. Teď je ale neustálými změnami vlády už vyčerpaná. „Můžeme a chceme fungovat, opatření respektujeme na sto dvacet procent, ale začíná být výhodnější mít zavřeno než otevřeno se všemi těmi omezeními,“ popisuje v článku Vymýšlím kvůli vládě takové absurdity, jako je online prodej kávy do auta, který je součástí série Život za covidu. Její příběh dnes přináší i podcast Studia N, a tak si atmosféru v kavárně a strasti kavárnice můžete i poslechnout. Vládě se tak podařila unikátní věc: sjednotit celý stát. Bohužel proti sobě, všímá si v komentáři Jana Ustohalová.
Britové očkují od minulého týdne, Američané ode dneška, ale my Češi si ještě nejméně dva týdny počkáme. Evropská léková agentura (EMA) sice podle předpokladů schválí vakcínu proti koronaviru před Vánoci, ale do Prahy a Brna vakcíny dorazí až 28. prosince. Budou však v množství spíš symbolickém, řekl ministr Blatný. Zhruba milionu Čechů to ale bude jedno, upozorňuje šéf výzkumné agentury STEM Martin Buchtík v článku Jana Tvrdoně.
Měsíc a půl po amerických prezidentských volbách potvrdili volitelé většinové rozhodnutí voličů a hlavou Spojených států prohlásili Joea Bidena. Stoprocentně jisté to nebylo, ale kdovíjak překvapivé to také není – tato zpráva se očekávala. Méně předvídatelné a zpravodajsky mnohem výbušnější je ovšem dění v Republikánské straně, která po volbách zažívá krušné časy. Tak krušné, upozorňuje Jana Ciglerová, že se republikánský kongresman ve státě Michigan Paul Mitchell rozhodl dát straně vale a prezidentu Trumpovi vzkázal, ať svému nástupci Bidenovi řádně předá moc. A kdyby jen on! Funkci dokonce složil Trumpův ministr vnitra William Barr. „Dokončím pár věcí a do 23. prosince se sbalím,“ napsal na rozloučenou.
Německo podle zjištění Lukáše Prchala ztratilo trpělivost a jeho vysoce postavení diplomaté se svých českých kolegů v Bruselu zeptali přímo – připravuje Česká republika tendr na Dukovany tak, aby ho vyhrálo Rusko? Není divu, když vláda na jedné straně zdůrazňuje bezpečnost, na druhé ale stále připouští možnost, že se o strategickou zakázku budou smět ucházet i firmy ze zemí, které se k Západu staví nepřátelsky.
Na rozdíl od tahanic o rozpočet ve Sněmovně běželo zasedání Rady ČT jako na drátkách, píše Hana Mazancová. Předsedou rady se podle všeobecného očekávání stal Pavel Matocha, jeden z oblíbenců mimo jiné třeba Tomia Okamury. Matocha před měsícem po ČT požadoval seznam novinářů, na které chodí nejčastěji stížnosti. Co s ním chtěl dělat, neupřesnil.
Když nastupoval k moci český prezident Miloš Zeman, slíbil, že omilostní jen ty, kteří jsou vážně nemocní. To však nedávno omilostněný Daniel Vlachynský není. Tento expolicista se dostal do potíží se zákonem kvůli tomu, že při hospodské rvačce zbil jiného člověka do bezvědomí. V minulosti přitom Vlachynský chránil významné politiky – ministra vnitra či obrany. Jak případ vysvětluje Hrad a jak na Vlachynského vzpomínají ti, které chránil, píšou ve svém článku Bára Janáková a Lukáš Prchal.
Hurá, vakcína proti koronaviru už za pár dní dorazí do Česka! Jak je ovšem v naší zemi už tak trochu zvykem, má to své ale. Rozepsala se o tom kolegyně Iva Bezděková. Ačkoliv by do největších tuzemských nemocnic měly první dávky vakcíny doputovat už po Vánocích, nikdo ještě nezačal zjišťovat, kteří zdravotníci se očkovat nechají. Zajímavé absurdum přitom je, že nemocnice čekají na pokyny ministerstva zdravotnictví. To však tvrdí, že žádné takové pokyny k předběžným seznamům zájemců o očkování v řadách pracovníků nemocnic nechystá.
Nedořešených otázek je ale víc – třeba rozvoz vakcín. Pojišťovny totiž výběrové řízení na distributora ještě nevypsaly. Zřejmé pak není ani to, kdy se začnou očkovat chronicky nemocní pacienti.
A tématu očkování se věnuje také dnešní Studio N. Jako kontrastní příklad k české zkušenosti zde stojí Německo.
Zdroj: Notesy Deník N
Rok a půl už funguje Evropský parlament v novém složení po posledních volbách. Za tu dobu mnohokrát rozhodoval o tom, jak se postavit k porušování lidských práv ve světě či k ruskému režimu. Analýza hlasování teď ukazuje, že europoslanci ze střední Evropy jsou oproti zbytku EU k autoritářům kritičtější. Už méně to však platí konkrétně pro Česko a třeba zástupci SPD či KSČM patří v tomto ohledu k nejhorším v Unii… celá analýza Vojtěcha Bergera Až na SPD a KSČM čeští europoslanci autoritářům moc nefandí, ukazuje hlasování na HlídacíPes.org, 14.12.2020 ZDE.
Když v polovině listopadu poslanci hlasovali o novém zákonu o evidenci skutečných majitelů, psalo se o tom, že „sněmovna odstranila ze zákona pasáž, která by zamžila střet zájmů Andreje Babiše“. Jenže to vypadá, že „mlžit“ půjde bez potíží dále, nejen v případě Agrofertu… celá anylýza Roberta Břešťana Evidence skutečných majitelů: zjeví se v ní Andrej Babiš jako faktický majitel Agrofertu? na HlídacíPes.org, 15.12.2020 ZDE.
„Výpadek tržeb na jízdném za letošní rok se může blížit pěti miliardám korun,“ řekl HN šéf Českých drah Ivan Bednárik. Ve ztrátě navíc skončí i některé klíčové dceřiné společnosti státního podniku. Mezi nimi také nákladní ČD Cargo, které je jinak ekonomickým tahounem státního dopravce…Pandemie poslala České dráhy do hluboké ztráty. Chystají razantní úspory a propouštění v HN, 16.12.2020 ZDE.
Počátkem prosince uplynul právě rok od chvíle, kdy nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nařídil znovu otevřít kauzu Čapí hnízdo, ve které čelí obvinění z dotačního podvodu premiér Andrej Babiš. Za tu dobu přibyl závěr auditu Evropské komise o Babišově střetu zájmů a informace o neoprávněně čerpaných dotacích. Podle senátora Lukáše Wagenknechta v Česku ze strany stávajícího premiéra zažíváme „nejvyšší formu korupce“: převzetí státu… celý rozhovor Stát jedná v zájmu pana premiéra, ne v zájmu daňových poplatníků, říká senátor Wagenknecht na Hlídacípes.org, 16.12.2020 ZDE.
Kostlivci na nás nevypadli, skříně byly prázdné. Uklizeno bylo dokonale, říká středočeská hejtmanka Pecková
rozhovor v HN, 18.12.2020 ZDE.
Stejně jako jiní senioři dostal i bývalý diplomat a aktivista Fedor Bruoth letos od státu pětitisícový příspěvek k důchodu. Podle něj jde ale o úplatek vlády Andreje Babiše. Místo toho, aby peníze využil pro vlastní potřebu, se je proto rozhodl darovat na nezávislé a neziskové projekty podporující demokracii. „Nepochybuji, že se najdou stovky lidí, kteří se rozhodli stejně,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org. 18.12.2020 ZDE.
Andrej Babiš při čtvrtečních interpelacích ve sněmovně: „Na očkování jsme připraveni. Není pravda, že máme zpoždění. Naše strategie pro očkování má stejný počet stránek jako německá.“
Zdeněk Blahuta, koordinátor pro očkování, ve středu: „Příprava očkování má zpoždění. Doženeme ho do tří měsíců.“
Myslím, že to u Andreje Babiše není taková ta zlá lež, kdy chcete záměrně někoho oklamat. (Nebo alespoň ne vždy.) Obávám se, že pro něj je realita prostě takto tekutá. On věří tomu, co říká a nenechá si tu svojí pravdu kazit nějakými fakty.
Což je nicméně ve výsledku mnohem děsivější než ta první varianta.
Jan Kubita, editor HN a výběr z Názorů HN.
‚Vláda skáče, jak komunisti pískají.‘ Část opozice kritizuje postoj ČSSD při hlasování o škrtu v obraně
a ŽIVĚ: Sněmovna schválila rozpočet na rok 2021. Na návrh komunistů škrtla deset miliard armádě
na iRozhlas, 18.12.2020.
Předchozí v ON: