Green Paper on Ageing neboli Zelená kniha o stárnutí. Proč termín zelená? Vysvětluji si to ve srovnání s ostatními zelenými knihami jako dokument, který je velmi aktuální, něco jako zelená na světlech: naléhavé doporučení kudy se právě teď ubírat.
Pojmenovává problémy a priority.
Méně už řešení, která nastiňuje.
Často jde o konstatování založená především na demografickém výzkumu.
Určitě velmi dobře shrnuje aktuální situaci a předpokládané trendy.
Nejen s ohledem na projektové výzvy ESF je dobé o něm vědět.
Co v něm naleznete zajímavého?
Zelené knize o stárnutí předcházel dokument Demographic Report 2020 neboli Demografická zpráva 2020, která jasně poukázala na vývoj dlouhověké společnosti a zdůraznila potřebu mezigenerační solidarity.
Všichni Evropané, tedy i my v České republice, žijeme prokazatelně delší, zdravější a bezpečnější život. Za posledních 50 let (od roku 1970) se délka dožití prodloužila o 10 let, a to je opravdu hodně. Současně máme to štěstí, že žijeme v sociálních a zdravotních systémech, které jsou nejvyspělejší na celém světě. Ačkoliv to zní jako samozřejmost, často si tuto samozřejmost neuvědomujeme. Dále se naše životy vyznačují tím, že více pracujeme, více se vzděláváme a častěji měníme práci. Roste také délka dožití ve zdraví, což je skvělá zpráva.
Počet lidí 65+ do roku 2070 vyroste o 10 %, ze současných 20 %, kdy každý pátý je v seniorském věku, na 30 % a bude to téměř každý třetí.
Zmenší se skupina pracujících. Pokud bychom tuto skupinu chtěli udržet ve stejném objemu, je potřeba podpořit a posílit zaměstnanost žen a prodloužit dobu odchodu do důchodu na 70 let.
Zelená kniha o stárnutí vidí řešení v přístupu společenském a osobním v oblasti stárnutí, se zaměřením na životní cyklus každého jednotlivce a koncepci aktivního a zdravého stárnutí společně s celoživotním učením. Oba modely fungují, když se začne včas a jsou součástí celého života jednotlivce.
V oblasti zaměstnanosti je zmíněno téma neformálních pečujících a jejich potřeba snížit pracovní dobu nebo dlouhodobé volno na péči. Stárnoucí pracující mají vyšší riziko dlouhodobé nezaměstnanosti po 50. roce, nižší zaměstnanost je významná u lidí starších 55 let, ukazuje se jasně potřeba podpory a posílení pracovní účasti na pracovním trhu u stárnoucích osob.
Stříbrná ekonomika, kterou dlouhověká společnost přináší, by měla reflektovat specifické potřeby a preference stárnoucích osob. Oblasti rozvoje jsou např. v turismu, smart homes a technologiích podporujících individuální bydlení.
Rozhodně lze předpokládat obrovský nárůst potřeby dlouhodobé péče, i z důvodu nárůstu počtu obyvatel ve věku 80+, kdy potřeba podpory a péče narůstá.
Zajímavé téma jsou zmenšující se domácnosti. Ačkoliv celkový počet domácností v Evropě roste, jejich průměrná velikost klesá, 1/3 domácností je tvořená 1 osobou. Od roku 2010 se jedná o obrovský nárůst, o 19 %. Trendem je individuální bydlení. Důvodem nárůstu jsou významně rodiče, kteří po rozchodu žijí osaměle. Počet lidí v seniorském věku žijících osaměle také roste, a to zejména žen, které 2x častěji než muži v tomto věku žijí osaměle a tvoří 40%.
Více na: https://ec.europa.eu/info/
Zdroj: zpravodajství Olgy Starostové,
Institut důstojného stárnutí Diakonie
červen 2021
Náhledový obrázek: ilustrační