Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Zářivé slzy svatého Vavřince uvidíme na obloze dnes v noci

Dnes v noci zvedněte oči k obloze a nechte se okouzlit světelnými záblesky Perseid, neboli „Slzí svatého Vavřince“. Podle legendy padaly třpytivé slzy z nebe po popravě Laurentia ( Vavřince), který byl jako správce círekvevního jmění popraven v roce 258  za to, že peníze a cennosti, o které se měl starat, rozdal chudým a nemocným.

Nejvíce meteorů z Perseid bude vidět až mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní v noci ze 12. na 13. srpna 2015. V tomto období spadne každou hodinu přibližně 70 meteorů.

Na pozorování roje Perseid si vyhledejte místo chráněné před světelným smogem z města,  s co nejlepším výhledem do všech stran. Pohodlně se uvelebte vleže na zemi nebo na lehátku a pro sledování nádherného nebeského divadla nebudete potřebovat ani dalekohled.

Název meteorického roje Perseid je odvozen od místa v souhvězdí, z něhož meteory vlivem perspektivy  zdánlivě  vylétají.  Meteoroidy  roje  Perseid vstupují do atmosféry rychlostí 59 km/s a začínají zářit ve výšce okolo 120 km nad zemí. Pohasínají o desítky kilometrů níže, v případě větších Perseid i méně než 80 km nad zemským povrchem. Vlétají přitom do atmosféry z jednoho směru. Proto se nám zdá, jakoby jejich dráha vycházela z jediného bodu na obloze..

Perseida 2010

Návod, jak si vyfotit „padající hvězdu“, formulář České astronomické společnosti, kam můžete svůj povedený snímek poslat, a přehledně zpracované informace o srpnových úkazech na obloze, najdete na serveru České astronomické společnosti v článku ZDE.

Související příspěvky