„Řídím se myšlenkou, že nic není odpad. Zálohování je jenom jednou z výsečí cirkulárního hospodaření, které se vyvíjí a my musíme držet krok. Do budoucna budeme více a více materiálů separovat a recyklovat, jako příklad lze uvést textil,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Celkem by mělo vzniknout přibližně 11 tisíc sběrných míst. „Odevzdat lahve a plechovky by mělo být stejně jednoduché, jako je tomu dnes u skla. Avšak kromě sběrných míst v obchodech počítáme také s odběrnými místy na čerpacích stanicích a prostřednictvím internetových obchodů, na kterých zákazník zboží v daném obalu zakoupí,“ doplňuje ministr Hladík.
Zálohovací systém by se měl týkat všech nealkoholických nápojů v plastových lahvích o objemu 0,1 až 3 litry a alkoholických nápojů do 15 % alkoholu v plastových lahvích. Dále také všech nealkoholických nápojů v plechovkách o velikosti 0,1 až 3 litry a nápoje s obsahem do 15 % alkoholu v plechovkách. Výjimky se týkají obalů od mléka a mléčných výrobků, nápojů nad 15 % alkoholu a jednorázových skleněných nápojových obalů, které se zálohovat nebudou. Celkově by podle odhadů mohlo ročně systémem projít zhruba 2,5 miliardy kusů PET lahví a plechovek.
Celou informaci ze 7. 11. 2023 najdete na stránkách KDU-ČSL ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační_Charles Rondeau_publicdomainpictures.jpg
Související:
2 komentáře
Jura
…ještě k tomu snížení „litteringu“… mockrát jsem našel v koši zálohovanou láhev od piva. Zvlášť při cenách točeného piva… pokud jde někdo da lesa „zachlastat“, tak ty 3,-Kč nikomu nestojí za to, aby se v noci vláčel s lahví, aby s ní mohl druhý den zase běžet do obchodu, odevzdat! …teda do koše v lese, to odhodí jen ti slušnější z nich…. :-)
Jura
Jedinou výhodou, kterou se samozřejmě všichni ohání, je že vznikne 100%ně čistá směs PET lahví, ze kterých bude (po odstranění víček) možné získávat naprosto čistý granulát pro výrobu předlisků nových PET lahví, takže benefit budou mít jen výrobci PET lahví.
To bude „vyváženo“ těmito malusy:
– zkrachuje recyklace plastů do „žlutých kontejnerů“, protože vytříděné PET lahve byly právě tím „finančním motorem“, který třídění plastů udržoval v chodu. Ti slušnější pak budou vyhazovat plastové fólie a mističky do směsného odpadu, zatímco „ti druzí“ je budou prostě stlát pod sebe, kdekoliv jim odpadnou od ruky …btw. budume pak muset zvýšit četnost úklidů našeho lesa …já se rozhodně přidám, jen si nejsem jistý, jestli k tomu přesvěčím ještě svoje děti. Už je slyším jak říkají: „proč máme napravovat něco, co pokazil někdo druhý“ a já jim na to nebudu schopen nic rozumného odpovědět.
– láhve bude nutné odevzdávat v „neporušeném“ stavu, tedy místo sešlapaných PET lahví vhozených do žlutého kontejneru, se bude „převážet vzduch“ …asi příspěvek na těžaře fosilních paliv, tedy malá domů pro Putina :-)
– úplné psycho je, že bych zabalil balík plný PET lahví a poslal jej poštou do internetového obchodu …to fakt nevymyslíš. :-)
…když to shrnu, tak zálohování PET lahví v ČR, která je absolutním premiantem v třídění odpadu, je naprosto kontraproduktivní a povede jen k devastaci tohoto systému. Kdo na tom však vydělá jsou producenti nápojů, kteří získají naprosto čistý substrát pro výrobu nových lahví a ještě si sáhnou na státní subvence, jako to kdysi udělala CocaCola, která tento systém v 90tých už zkoušela. Tehdy však ještě vládly vlády, které po čase subvencování ukončily a po „zálohovaných“ lahvích od CocaColy se slehla zem …ještě mám doma jednu schovanou ;-)
Co taky čekat od šauklíře s byty v Brně, než tunel?
Pokud by skutečně někdo chtěl snížit počet PET lahví, zavedl by zákonnou povinnost balit určitou část produkce do mnohonásobně použitelných (skleněných) vratných obalů a na nevratné obaly by uvalil daň. Chápu že by to vedlo zase k oblibě kupovat věci „ve skle“, pivo jinak nekupuju a vícenáklady se svozem a vyplachováním obalů by pak nesl výrobce nápojů, ale ukažte mi povinnost, ze zákona garantovat zahraničním společnostem vysokou ziskovost, aby si ji mohli trensferovat do svých matek.