Návrh Zákona o svobodě médií (EMFA) ve středu 13. 3. 2024 definitivně prošel Evropským parlamentem.
Jestli se podaří zákon dokončit v tomto období, nebylo jisté do poslední chvíle…
Návrh Evropské Komise představila v polovině září 2022 Věra Jourová.
Z českých europoslanců zvedli ruku pro zákon Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák, Jiří Pospíšil, Michaela Šojdrová, Tomáš Zdechovský, Veronika Vrecionová, všichni tři pirátští europoslanci (Marcel Kolaja, Mikuláš Peksa a Markéta Gregorová), dále Radka Maxová (bývalá za ANO, nyní S&D) a jako jediná ze současných europoslanců za ANO Dita Charanzová.
Proti byli Jan Zahradil, Hynek Blaško a Kateřina Konečná.
Zdrželi se Martin Hlaváček, Ondřej Knotek, Ondřej Kovařík, Evžen Tošenovský a Alexandr Vondra. Martina Dlabajová (ANO) na zasedání nebyla…
Hlavním motivem zákonodárců pro přijetí mediálního zákona byla ochrana svobody, nezávislosti a plurality médií, připomněla česká europoslankyně Michaela Šojdrová, která je členkou Kulturního výboru (CULT)…
Podle výsledného textu musí členské státy zajistit účinnou ochranu novinářských zdrojů a důvěrné komunikace novinářů. Na novináře nebude smět být nasazen sledovací software, kromě případů, kdy byl novinář vyšetřován pro podezření ze spáchání závažných trestných činů. I v takovém případě bude ale nutné mít ke sledování předchozí schválení soudem…
Povinnost odstraňovat obsah, který šíří dezinformace, nebo je protizákonný, stanoví platformám Akt o digitálních službách (DSA), jehož poslední část vstoupila v účinnost letos v únoru. Mediální zákon má v tomto smyslu DSA doplnit a zajistit, aby technologičtí giganti posuzovali zodpovědně především obsah uznaných zpravodajských médií…
Protože se jedná o nařízení a ne směrnici, předpis bude platný ve své finální podobě pro všechny, státy jej nebudou individuálně implementovat do svých zákoníků.
Celý článek najdete na HlídacíPes.org, 15. 3. 2024:
Europarlament schválil mediální zákon. Do poslední chvíle proti němu bojovali i Konečná s Blaškem
Náhledový obrázek: ilustrační (pixino)