Zahrejte si GoViral! Osvobodí vás od dezinformací o covidu-19

„Koronavirus s sebou přinesl nejen vlnu pandemie, ale i řadu nepravdivých a zavádějících informací, které se snaží ovlivnit řadu otázek týkajících se zdraví, spotřebitelských podvodů a také pohled člověka na globální situaci. Proto se mi velice líbí nápad Cambridgeské univerzity vytvořit online mezinárodní hru proti dezinformacím o covidu, které se kolem nás šíří, a uvést je na pravou míru prostřednictvím odborníků a podložených dat, říká radní pro oblast školství Vít Šimral.

 

„Máme co do činění s virem dezinformací, jenž má daleko vyšší reprodukční číslo. Je pravděpodobně vyšší než kterýkoliv jiný z virů, který na naší planetě existuje. Šíří se daleko rychleji než cokoliv jiného. Musíme bojovat proti dezinformacím právě proto, že mají tak rychlé šíření. Tím bojem je jedině komunikace, ať už nás lékařů s pacienty nebo politiků s voliči nebo médií se čtenáři. Jinak než vysvětlováním, to nikdy nedokážeme,” upozorňuje Petr Smejkal, vedoucí Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) a odborný garant projektu GoViral! v ČR.

 

Zahrát si GoViral! zabere zhruba pět minut.

Zájemci najdou hru na internetovém odkazu: www.goviralgame.com/cz.

 

Prostřednictvím interaktivních textových otázek a odpovědí provede hráče nejběžnějšími dezinformačními technikami spojenými s onemocněním covid-19 a s tématem očkování. Ukáže jim, zda podléhají falešným zprávám, či nikoliv, a ukáže směr, jak to zlepšit. Když tyto “triky” a manipulativní techniky hráči pochopí a v online prostředí na ně narazí, snáze jim pak odolají.

Potvrzuje to i akademický průzkum Cambridgeské univerzity, v rámci něhož vědci zjistili, že pokud si hráč zahraje hru GoViral! i jen jednou, sníží to u něj přijímání falešných zpráv v průměru o 21 procent. Kdo by hru GoViral! měl hrát? Doporučený věk je 15 let a více. Se souhlasem rodičů ji mohou hrát i děti od tří let.

 

Celá TZ pražského radního Víta Šimrala z 1. 7. 2021 na praha.eu ZDE.

Související příspěvky