Kdyby se dnes Jan Neruda zaobíral otázkou „Kam s ním?“, netrápil by ho osud starého slamníku, ale nejspíše by si lámal hlavu s likvidací molitanové matrace.
Inu, žijeme v době plastové. Světová produkce plastů se od počátku 21. století zdvojnásobila a pohybuje se kolem 400 milionů tun ročně. Výrobky z tohoto materiálu doslouží v průměru za deset let a každým rokem se promění na 350 milionů tun odpadu.
Pokud naše dosavadní hospodaření s plasty od základu nezměníme, budeme se v roce 2060 potýkat s hromadou plastového odpadu o hmotnosti jedné miliardy tun. Recyklací stále prochází méně plastů, než kolik jich končí v přírodě. Přitom samovolný rozklad běžně užívaných polymerů se může protáhnout na pět století.
Problematický je dokonce i rozklad biodegradovatelných plastů. Vědci proto hledají nové, účinnější způsoby jejich likvidace. Sázejí na mikroorganismy, které umějí plasty rozložit. Zhusta k tomu ale potřebují poměrně vysoké teploty, což likvidaci odpadu prodražuje. Zanedbatelné nejsou ani ekologické dopady ohřevu.
Tým Beata Freye ze Spolkové vysoké technické školy v Curychu nalezl mezi mikroby z Alp a Špicberků bakterie a houby, které rozkládají některé plasty i při nízkých teplotách…
… celou informaci najdete v Ekolistu, 12. 8. 2023 ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační – mikroplasyt