O oslabení ruské špionáže v Česku, kterou zapříčinilo vyhoštění desítek diplomatů z ruského velvyslanectví v Praze, či rostoucí komplexní zpravodajské hrozbě ze strany Číny informuje ve výroční zprávě za loňský rok Bezpečnostní informační služba (BIS).
„Zpravodajská přítomnost z tradičních pozic legalizovaných na zastupitelském úřadu je na velmi nízké úrovni a v tuto chvíli nepředstavuje zásadní riziko pro bezpečnost ČR,“ řekl novinářům šéf BIS Michal Koudelka. Špioni podle něj musí volit jiné krytí a byli nuceni změnit formu a metody práce.
BIS ve výroční zprávě informovala o ruském agentovi s vazbami na české novináře a politiky. Využíval je k nastolování proruské politické agendy, koordinaci veřejných vystoupení politiků nebo medializaci témat, která jsou v souladu se zájmy Ruska…
Čína představuje podle kontrarozvědky rostoucí komplexní zpravodajskou hrozbu. BIS loni zaznamenala celé spektrum jejích vlivových operací, které byly proti zájmům ČR. V souvislosti se snahou získat v ČR pokročilé technologie BIS varuje před akvizicemi Číny v českých společnostech a před snahou o přenášení výroby do Číny…
Co se týče Íránu, jeho zpravodajské aktivity podle BIS představují dlouhodobou bezpečnostní hrozbu pro evropské státy včetně ČR. Charakter aktivit na českém území ale dosud nebyl zásadní, konstatovala BIS…
BIS nezaznamenala, že by dezinformace spojené s loňskými sněmovními volbami byly koordinované. Jejich dopad hodnotí jako marginální. Domácí dezinformátoři podle BIS opakovaně recyklovali fámy, lži a manipulace, které mezi sebou sdílely zejména uzavřené komunity…
Fiala při návštěvě BIS ocenil práci kontrarozvědky, její informace označil za cenné a důležité…
…celá informace ČTK ze 17. 10. 2022 ZDE.
Výroční zpráva BIS za rok 2020 v ON: