Vtrhnutí vojsk pěti států Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Československa bylo aktem invaze a následné okupace a bylo v rozporu s mezinárodním právem

„PS deklaruje, že vtrhnutí vojsk pěti států Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Československa bylo aktem invaze a následné okupace a bylo v rozporu s mezinárodním právem“.

Usnesení tohoto znění přijala Poslanecká sněmovna ČR ve středu 22.8.2018 na popud předsedy klubu poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška. Pro usnesení hlasovalo 145 ze 156 přítomných poslanců napříč stranami, a to včetně tří poslanců KSČM. Proti nebyl nikdo. Kdo jak přesně hlasoval se můžete dočíst zde.
Zdroj: ČTK a Echo24, 22.8.2018

„Český rozhlas si řadou unikátních akcí připomenul 50. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Od projektu dokumentární rekonstrukce událostí z osudné noci, rozhlasové hry Včera, dne 20. srpna, až po Koncert ’68 na Václavském náměstí, který navštívily desetitisíce lidí. Řadu textů k sprnu publikoval i server iROZHLAS.cz. ZDE  je výběr z akcí a textů věnovaných srpnovému dění, které by vám neměly uniknout.
Zdroj : iRozhlas, 22.8.2018

Náhledový obrázek: ilustrační


V Otevřených novinách najdete všechny související články, pozvánky a informace
pod štítky

„Báli jsme se Západu…“
„100. výročí vzniku Československa“

AKTUALIZACE – Projev Jana Bartoška (KDÚ-ČSL) při jednání Poslanecké sněmovny dne 22.8.2018 :

„Usnesení, kterým poslanci deklarují, že vtrhnutí vojsk Varšavské smlouvy na území Československa v srpnu 1968 bylo invazí a následnou okupací, má být jasným vzkazem veřejnosti. Jasným vzkazem lidem i ostatním státům včetně Ruska, že neakceptujeme komentáře, které v poslední době zaznívají. A to komentáře, které relativizují události 21. srpna – při nichž v důsledku okupace v roce 1968 zemřelo 137 lidí.

Do těchto komentářů se pouští nejen mnohé proruské servery, ale také čeští politici (například pan Grospič z KSČM). Ten se v rozhovoru pro média vyloženě bránil používat slovo okupace. Takovýmto chováním však politici připouští, že o událostech srpna 1968 máme pochybovat. Připouští různý výklad historických událostí a jejich překrucování. Výklad je ale jen jeden – v noci z 20. na 21. srpna došlo k agresivnímu vpádu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa. Byla to invaze v rozporu s mezinárodním právem, po které následovalo období okupace. A já se rovnou ptám, kde si komunisté připomněli toto výročí? Kde se byli omluvit. Kde se byli uklonit obětem okupace a normalizace. Nepotřebuji se ptát prostřednictvím pana předsedajícího. Oni totiž byli u sochy Koněva. A to stačí.

Nezapomínejme také na to, že komunisté se dnes jistým způsobem podílejí na vládnutí. A o to víc takové komentáře nejsou vhodné, jelikož podporují veškeré pochybnosti ohledně srpnových událostí, a legitimizují tak překrucování historie. Proč prostě a jednoduše nemůžou komunisté (a nejen oni) říct: Ano, byla to okupace. A pokud s tím nemají problém, ať to udělají dnes. A já vyzývám všechny poslance, ať si uvědomí, jaké nebezpečné důsledky může mít polemika o vtrhnutí vojsk Varšavské smlouvy. A že je mít může, pokud dnes jasně nedeklarujeme, že se tehdy jednalo o invazi a okupaci. Asi tak moc samozřejmé, zdá se, to pro všechny není.

Proto chceme, aby se politici dnes usnesli na tom, že není dobře dávat prostor dezinterpretacím a relativizování této, pro historii Československa i České republiky smutné, události. Nedělejme v tom zmatek, nesnažme se polidštit a omlouvat něco, co si žádnou omluvu nezaslouží. Téměř 30 let se snažíme vzpamatovat se z toho, jaké rány nám totalita uštědřila. Pokračujme v tom, važme si svobody, kterou máme a kterou jsme po roce 1968 na dvacet let naprosto ztratily. Nenalhávejme si, že to bylo jinak. Nesmíme na tyto události zapomenout! Musíme je připomínat. Ne kvůli minulosti, tu už nezměníme. Ale kvůli budoucnosti. Aby se minulost neopakovala a aby naše děti mohly nadále žít ve svobodné společnosti!​​“

Související příspěvky