Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Vláda ještě zhoršila špatný stavební zákon ANO+SPD+KSČM+Hospodářské komory a nyní vylučuje veřejnost z 99 % stavebních řízeních, které mají dopady na životní prostředí. Pište poslancům!

Záleží vám na místě, kde žijete?

Myslíte si, že by se občané prostřednictvím spolků měli vyjadřovat k záměrům, které negativně ovlivňují životní prostředí?

Chcete mít možnost pokusit se zabránit zbytečnému kácení stromů kvůli stavbě nebo postavení nevhodné a předimenzované stavby (skladové haly, obchodního komplexu, parkoviště či oploceného “rekreační” areálu)?

Poslanecká sněmovna právě projednává novelu stavební zákona a souvisejících zákonů
a r
ozhoduje se o podobě procesu povolování staveb na mnoho dalších let.

Bohužel vládou předložená verze
nepočítá s účastí veřejnosti v 99 % stavebních řízeních
, které mají dopady na životní prostředí. Jedinou výjimkou jsou stavby podléhající posuzování EIA, kterých je jen zlomek.

Navzdory programovému prohlášení vlády, ve kterém vláda slíbila účast veřejnosti díky zavedení jednotného enviromentálního povolení, je opět nový stavební zákon šitý na míru developerům, nikoli občanům a ochraně životního prostředí.

Napište poslancům!

Je to snadné – připravili jsme pro vás formulář.


Poslanci mohou předkládat pozměňovací návrhy a především budou o podobě zákona hlasovat
.

Organizace Arnika a Zelený kruh 14. prosince 2022 poslali
otevřený dopis, ke kterému se k dnešnímu dni připojilo již 110 spolků z celé republiky. V tomto dopise žádáme poslance, aby schválili pozměňovací návrh, který účast veřejnosti v povolování staveb umožní. Poslanci na tématu nemají shodu a musí být podrobeni tlaku veřejnosti, aby její účast aplikovali do zákona v co největší možné míře. 

Společně pracujeme na zlepšení ochrany našeho životního prostředí
a vytvoření systému demokratického a transparentního
rozhodování úřadů.

Pokud se chcete dozvědět více, sledujte náš web.

 

Související:

… Odborník na právo životního prostředí, stavební právo a účast veřejnosti, JUDr. Petr Svoboda, Ph.D., poukázal na to, že veřejnost měla mít podle původního návrhu, připraveného ministerstvem životního prostředí, přístup do mnohem širšího okruhu řízení. Nakonec ale ustoupilo tlaku ministerstva dopravy a ministerstva průmyslu a obchodu, v době odstupování bývalé ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové. Původně připravovaný zákon totiž počítal s tzv. jednotným environmentálním povolením, o kterém se vede řízení s účastí veřejnosti. To však bylo nahrazeno jednotným environmentálním stanoviskem, které vydává úřad bez možnosti jakéhokoli zapojení veřejnosti.

Arnika proto žádá náměstka Petra Hladíka, aby napravil chybu, která se stala, a účast veřejnosti v procesu povolování staveb podpořil…

Celá TZ z 1. 2. 2023: TZ- Arnika_Petr Hladík_stavební zákon_účast veřejnosti_2023

 

Související:

„Stát konfrontovaný dopady klimatické změny si v rozpočtu vyhradil poměrně velké peníze na sázení stromů, jsou v tom stovky milionů. Běží kampaň Sázejme budoucnost, kdy jsou lidi vyzýváni k tomu, aby se na výsadbě podíleli. Na druhou stranu se ale lidé podle současných pravidel nemohou vyjadřovat, když se má nějaký strom kácet. Podle státu mají mlčet a nenavrhovat jiná řešení.“

DOPORUČUJEME v A2larmu:
Vláda chce umlčet veřejnost v rozhodování o ochraně životního prostředí, říká Kolínská

 

 

Sledujte rubriku Stavební zákon v Otevřených novinách!

Související příspěvky