Vítězný únor v roce 2016

„Odpůrci předsedy ANO a ministra financí Andreje Babiše (ANO) varovali před jeho plíživým omezováním svobody a před koncentrací moci v jeho rukou. Připomínali, že podobně se dostali k moci komunisté v únoru 1948. Jejich shromáždění na pražském Václavském náměstí, které mělo název „Oligarchům zvoní hrana“, vpodvečer podpořili politici zejména z TOP 09.

„O svobodu nepřijdeme ze dne na den, přichází to po jednotlivých etapách. Můžeme být odsouzeni k tomu, že to prožijeme podruhé,“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

…Bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) varovala před hrozbou oligarchického vládnutí. Upozornila na podobnosti Babišova přístupu s postupem komunistů před 68 lety. Podle Němcové je spojuje absence vnitrostranické demokracie, budování mocenské bezpečnostní složky, snaha „zavřít ústa médiím“, která si koupil“ nebo porušování zákonů, v Babišově případě zákona o jednacím řádu Sněmovny při schvalování „kladiva na živnostníky“ v podobě EET.

…Kalousek i Schwarzenberg opětovně kritizovali dohodu mezi Prahou a Pekingem, kterou dnes pražské zastupitelstvo schválilo a která hlavní město zavazuje k uznání jednotné Číny a Tchaj-wan označuje za její součást. Podle Schwarzenberga by bylo důstojným uvítáním čínského prezidenta, pokud by Praha při jeho nadcházející návštěvě byla ozdobena tibetskými vlajkami.

…Protest je jednou z řady akcí, které se dnes uskutečnily při příležitosti výročí komunistického převratu v únoru 1948, kdy převzala po vládní krizi moc komunistická strana. Totalitní éru ukončila až revoluce na podzim 1989.

…Na pietním shromáždění pod Husovou sochou na Staroměstském náměstí si pět desítek lidí se zapálenými svíčkami připomnělo oběti komunistického režimu.

…Při rozdávání svíček zazněla Staroměstským náměstím jména obětí komunistických represí, faráře Josefa Toufara či Milady Horákové a dalších pěti desítek lidí, jen malé části z 10.000 těch, kteří podle organizátorů dnešní pietní vzpomínky zemřeli „rukou režimu, který vládl jménem lidu, ale proti lidem“.“

 

zdroj ČTK, 25.2.2016, celý článek ZDE

náhledový obrázek: Jeden svět na školách – Proti ztrátě paměti

Související příspěvky