Máme největší lány v EU, půda nezadrží vodu a je mrtvá, shodují se odborníci
a média informují, výzkumníci upozorňují, politici hovoří, ale těch činů není tolik, kolik je kolem toho slov.
A výsledkem je, že ten stav se skutečně dramaticky zhoršuje. Tím, že jsme zřejmě překročili v zatíženosti půdy a v té „nepéči“ o zdroje vody určitou kritickou mez, tak se dá říct, že se ta situace zhoršuje exponenciálně. To je samozřejmě výzva, abychom s tím rychle něco dělali, než bude skutečně pozdě, protože pozdě už skoro je.
Když bych to shrnul do tří bodů tak za prvé máme jedno z nejvyšších zornění v celé Evropské unii. Samozřejmě, když je ta půda odhalena, když na ní nic neroste, tak se také lépe splachuje.
Pak máme 40 % půdy nadměrně utuženo. Jak po ní jezdí těžká zemědělská technika a opakovaně přejíždí po jedné stopě, půda ztrácí schopnost zadržovat vodu.
No a třetí věc je, že máme v půdě nedostatek organické hmoty. Protože jsme ji zabili chemií a tím pádem tam nejsou dírky, které tam dělají červíčci, šnečci a žížaly. Takže není, kudy by se vsakovala voda a ta po půdě jede šlusem jako špičkový sjezdař na sjezdovce.
Hosty Martiny Kociánové na ČRo Dvojce byli předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík, který je zároveň aktivním sedlákem a agrární analytik Petr Havel, premiéra 28.6.2016. Přepis pořadu „Kupředu do minulosti“, včetně 30 min zvukového záznamu a souvisejících článků DOPORUČUJEME ZDE.