Večírek s Přítomností, tentokrát s Vladimírem Špidlou. Proč nejsou všichni socani jako Špidla?

V květnu přijal pozvání do Eccentric Clubu na večírek s Přítomností Vladimír Špidla – bývalý premiér ČR, eurokomisař pro ČR, předseda sociální demokracie a kandidát do Evropského parlamentu za SOCDEM. Diskusním večerem provázel šéfredaktor Přítomnosti Petr Fischer. Večírek se konal 27. května 2024.

… Nacházíme se uprostřed opravdu velkých krizí… Válka je velká krize a nikdo neví, jak bude eskalovat. Ekologické záležitosti jsou taky velká krize. Lze tušit, že se věci budou měnit. A strašlivý je pocit, že mě to jakoby pohodí, že se na mě vykašlou a že budu považovaný za bezcenného…

 

… Moderní technologie umožňuje lidem, aby vyřadili prostředníky. Jenomže v okamžiku, kdy vyřadí prostředníky, vyřazují i sami sebe! Protože váha jednotlivého člověka, který není zapojen do nějaké zprostředkovatelské struktury, je velmi malá, ne-li nulová. Tímto způsobem se rozpadají jednotlivé struktury a lidé se stále víc stávají tím, čemu se v sociologii říká „osamělý dav“ – to znamená dav, který není schopen dlouhodobě a systematicky sledovat jakoukoliv otázku.

 

Doporučujeme celý rozhovor Přítomnosti v Vladimírem Špidlou (1.díl):
Vladimír Špidla: Svět směřuje ke koncertu mocností, bez EU nemáme šanci 

 

 

 

Související příspěvky