Úvodní stránka 30 ZPRÁVY 30 Dobré zprávy 30 Úvaly plánují pomník, který připomene protihabsburský, protinacistický a protikomunistický odboj a občanské svobody

Úvaly plánují pomník, který připomene protihabsburský, protinacistický a protikomunistický odboj a občanské svobody

U městského soudu v Praze byl v roce 2022 zaregistrován Spolek pro postavení pomníku odboje, z.s. (IČ 1419644) v Úvalech.

Odbojem je myšlen odboj protihabsburský, protinacistický a protikomunistický s cílem národní samostatnosti a občanské svobody.

Účelem založení a fungování spolku je realizace pomníku ve městě Úvaly k vyjádření úcty k obětem, připomenutí příkladu obětavého chování českých vlastenců a jejich touhy po pravdě a svobodě i za cenu života a zachování historického povědomí regionu. Pomník by měl přispět ke zkrášlení města Úvaly a měl mít význam i edukační.

Postavení navrhujeme v centru města, kudy šly boje v Květnovém povstání 1945, které zastavilo na 36 hodin postupující nacistická vojska včetně oddílů SS. Vhodným místem by mohl být vzniknuvší park u závor v Jiráskově ulici na kraji plánovaného dopravního terminálu (jižní park), pokud bude pozemek od ČD vykoupen.

Posledních asi šest let se v Úvalech setkávají lidé k připomenutí událostí listopadu 1989 a 1939. Svíčky byly zapalovány a kytice pokládány na náměstí, pod stožáry vlajek nebo v podloubí domu 65 v Riegerově ulici. Již několik let se v Úvalech také skládá mozaika fungování odboje v Úvalech. Podkladem jsou vzpomínky pamětníků, jejich potomků a písemné záznamy.

Transparentní bankovní účet pro sbírku darů na postavení pomníku: 7614387002/5500

Více informací najdete v rozhovoru s PhDr. Lenkou Mandovou na webu UVALY.cz:
Uctíme v Úvalech činnost odboje?
Náhledový obrázek: zdroj UVALY.cz

 

Informace, pozvánky, názory a inspirace od sousedů z Úval
najdete od roku 2015 v Otevřených novinách
pod štítkem Úvaly.

 

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Pozvání na festival Den architektury od 29. září do 5. října 2023