Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Ústavní soud poukázal na dlouhodobě neřešený systémový problém, kterým je bydlení, obchod s chudobou a nemravnost profitu z lidské tísně

Pomoc charit a neziskových organizací v oblasti bydlení nestačí.
Život v nejistotě by podle Ústavního soudu mohl ohrozit demokratický stát.

V České republice chybí zákon o sociálním bydlení.
Tento stav je dlouhodobě neudržitelný, a navíc odporuje mezinárodním závazkům státu.

Podle české Ústavy i podle Evropské sociální charty nelze nechat zranitelné osoby jen v péči charit a neziskových organizací.

Poslední roky přitom ukázaly, jak moc nám podobný zákon chybí. V návaznosti na invazi na Ukrajině se zvedly ceny energií i bydlení. Lidem se navýšily i výdaje na život a mnoho z nich se ocitlo v nejistotě až existenční nouzi. Problémy mají samoživitelky, nízkopříjmové rodiny či senioři a seniorky žijící sami, shodují se Ústavní soud i neziskové organizace zabývající se tímto problémem.

Přijetí zákona o sociálním bydlení by stanovilo městům a obcím opatření a nástroje pro zajištění důstojného bydlení pro veškeré občanstvo ČR...

Ústavní soud poukázal na dlouhodobě neřešený systémový problém, kterým bydlení je, na obchod s chudobou a nemravnost profitu z lidské tísně, nedobrovolné bezdomovectví osob s duševními obtížemi, děti vyrůstající v nedůstojných bytových podmínkách a zvýšenou kriminalitu s tím spojenou.

Nejvíce domácností v bytové nouzi se podle analýzy z roku 2021 nachází v největších městech Česka, v Praze, Brně a Ostravě. Dále se potvrdilo, že bytovou nouzí jsou nejvíce zasažené severní Čechy a severní Morava. Celkově se ohrožení ztrátou bydlení či nadměrných nákladů na bydlení týká 9 až 12 procent českých domácností.

Celý článek Magdalény Středové najdete v A2larm, 17. 6. 2023:
Česku stále chybí zákon o sociálním bydlení. Ústavní soud poukázal na dlouhodobý systémový problém

Náhledový obrázek: ilustrační

Související příspěvky