Ústavní soud doplní tři členové první ligy české justice. Ostudu ústavně právního výboru Senátu naštěstí napravilo plénum Senátu

Všichni hradní kandidáti na ústavní soudce dostali ve středu 31. 5. 2023 důvěru Senátu. Profesor ústavního práva Jan Wintr získal 64 ze 79 odevzdaných hlasů, někdejší předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa jich dostal 63 a exprezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová měla 59 hlasů.

Trojice adeptů v patnáctičlenném týmu ústavních soudců obsadí místa po Jaroslavu Fenykovi, Janu Filipovi a Miladě Tomkové, jejichž desetiletý mandát skončil 3. května.

Zdroj: iRozhlas, ČTK zde.
Náhledový obrázek: ilustrační


Co předcházelo?
Lobbování za Bendu (ODS) a  provalení hlouposti ústavně právního výboru Senátu ve složení Goláň (SEN21), Canov (SLK), Chalánková (ODS a TOP09), Kolářová (nezařaz.) a Hraba (nezařaz. dříve STAN).

… celý komentář z 27. 5. 2023 na iRozhlas:
Petr Honzejk: Benda nebo nic? Schvalování nových ústavních soudců nemá být politický kšeft

 

Od doby opoziční smlouvy funguje ve většině politických stran pocit, že parlamentní výbory zabývající se právem a ústavností nejsou důležité, protože se nezabývají dotacemi a „politikou“.

Proto do nich posílaly méně výkonné, neposlušné či jinak nepoužitelné kádry, aby nezabíraly lukrativnější a důležitější posty pro vlivnější stranické kolegy.

Dnešní předseda výboru Tomáš Goláň vystudoval zemědělské strojírenství, jeho pravá ruka Michael Canov byl středoškolským učitelem chemie a MUDr. Jitka Chalánková a JUDr. Daniela Kolářová se zase v posledním roce proslavily „obranou zdravého rozumu“ a návrhem na udělování zvláštních ocenění manželským párům „za věrnost“…

… celý komentář z 30. 5. 2023 na HlídacíPes.org:
Jan Urban: Senátoři bez logiky i důstojnosti. Divná fraška s kandidáty na Ústavní soud

 

Související v ON:

Marek Benda (ODS) slouží jako vzor zbytečnosti a cíleně pěstované ignora(n)ce a bezohlednosti českých politiků

Související příspěvky