Týden od soboty 28.4.2018 do pátku 4.5.2018 v Komentářích HN: „české zájmy“ prezidenta Zemana a premiéra Babiše v roce 2018

„Dobrý den z Hospodářských novin.

Čtvrtého března 2018 byli dvojitý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija nalezeni v britském Salisbury otráveni nervovým jedem zvaným novičok.

Britové ukázali na Rusko, které se mělo Skripalovi mstít za zradu. K Britům se brzy přidala řada zemí, především šlo o členy NATO nebo EU, které v reakci na aféru Skripal vyhostily mnoho ruských diplomatů.

Rusko od počátku vinu odmítá a v březnu, ve snaze setřást podezření, Moskva označila Česko za jednoho z možným původců novičoku.

A teď střih, 3. duben, večer na TV Barrandov, prezident Miloš Zeman: „Závěr je, že u nás byl vyráběn a testován novičok, byť v malém množství a poté zničen. Víme kdy a víme kde to bylo…“

Pokud jde o faktickou stránku věci, Zemanovy výroky neznamenají vůbec nic. Pokud jde o politiku a diplomacii, znamenají jediné – český prezident se snaží zastávat ruského prezidenta Vladimira Putina, jehož autoritářské a expanzivní politiky se oprávněně bojí velká část světa.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová okamžitě použila slova českého prezidenta a prohlásila, že jsou důkazem, že britská premiérka Theresa Mayová lže.

Nezbývá, než konstatovat, že je tedy již oficiálně možné o Zemanovi říkat, že je proruským, nebo lépa proputinovským politikem.

Život v Česku ale naštěstí není jen o tom, co pozoruhodného se děje v hlavě Miloše Zemana. Proto tu máme další výběr z našich Názorů, kde si snad dobře počtete i o jiných tématech. Přejeme dobrý víkend.

Jan Kubita, editor.“

 

 

..když už bychom mluvili o zájmech Česka, tak ty nepoškozuje to, že nějaký poslanec naplno řekne, jak se to s naším premiérem má, ale spíš to, že takového premiéra máme. Jedno původně ukrajinské přísloví říká: „Nezlob se na zrcadlo, když máš křivou hubu“ − Babiš by si ho měl občerstvit.

„Na stížnosti Andreje Babiše, že se proti němu všichni spikli, jsme si už zvykli. Veřejné fňukání předseda ANO postupně povýšil z prostředku sebeprezentace na základní stavební kámen své politiky. Dosud to bylo úsměvné, ale nyní legrace zjevně končí. Andrej Babiš, jsa u moci, přešel od nářků k pokusům o trestání kritiků. A to je zlé…“ celý článek Petra Honzejka „Neobviňuj zrcadlo, máš-li křivou hubu“ 3.5.2018 viz Názory HN výše.

Související příspěvky