Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Třídím, třídíš, třídíme aneb co s odpadem, když už ho vyprodukujeme

„… Nikomu se nelíbí pohled na rozsáhlé skládky odpadu, které jsou nejen neestetické, ale ukládání odpadu zároveň představuje hygienické a zdravotní riziko a rovněž zátěž pro životní prostředí. Se skládkováním odpadu by se proto mělo přestat v rámci Evropské unie již do roku 2030.

Ke snižování množství odpadu na skládkách slouží takzvaná hierarchie způsobů nakládání s odpady. Většina lidí v České republice pravidelně recykluje odpad, málokdo však ví, že recyklace je až na třetím místě hierarchie nakládání s odpady, která je zakotvena na základě evropských předpisů v zákoně o odpadech. Přednost před recyklací má předcházení vzniku odpadu a jeho opětovné použití.

… Pokud odpad produkujete, máte povinnost jej třídit a ukládat na určená místa v souladu s obecní vyhláškou a zákonem o odpadech. Existuje tak povinnost třídit odpad papíru, plastů, skla, kovů, nebezpečného odpadu a biologického odpadu rostlinného původu. Obec je pak povinna zajistit místa pro odkládání tohoto odpadu. Od začátku letošního roku musí obce zajistit i místa pro odkládání jedlých olejů a tuků, které způsobují zanášení veřejných kanalizací a znečištění jiného odpadu.

Nedodržování povinnosti třídit odpad může být postihováno jako přestupek. Pro správné třídění odpadu je dobré si vždy přečíst pokyny na kontejneru.

… Specifickým odpadem, jehož vzniku nelze předejít, jsou domácí elektrozařízení, pneumatiky či výbojky a zářivky. V takovém případě jsou výrobci a prodejci povinni odebírat tyto výrobky nazpět, aby zajistili jejich další využití nebo odstranění.“

Celou informaci
Jak nakládat s domácím odpadem
najdete v dTestu ze září 2020 ZDE.

Náhledový obrázek: ilustrační – skládka železného šrotu


Související:

Nejlepší je ale vydat se cestou omezení odpadu, cestou ZERO WASTE:

Zero waste (zkráceně ZW), přeloženo z angličtiny, znamená „nulový odpad“, ale stejně tak to může znamenat i „nulová ztráta“ nebo „nulové plýtvání“.

Zero waste je především CÍL. Na konci snažení, v cílové rovince, je nulový odpad, více ZDE.


V Otevřených novinách vše najdete

pod štítkem
Odpady a nakupování.

Související příspěvky