Třetí lednový týden v komentářích HN

„Přejeme dobrý den u výběru z Názorů HN pro tento týden. A nejdříve něco na zmírnění našich případných obav:

„Chtěl bych všechny uklidnit: ať už bude prezident Trump říkat nebo dělat cokoliv, ve Spojených státech je obrovská spousta přátel NATO a Evropy. Změnit vztahy mezi Amerikou a Evropou pro prezidenta rozhodně nebude jednoduché. Dokonce i lidé, které on sám nominoval do vysokých funkcí ve vládě, uznávají zásadní význam NATO. Mluvím o nových ministrech zahraničí a obrany, což jsou dvě vůbec nejdůležitější funkce. Totéž platí i o Trumpovu viceprezidentu Miku Penceovi. A pak je tu Kongres, kde mají velké slovo senátoři jako Lindsey Graham a John McCain, kteří jsou přesvědčeni o klíčovém významu transatlantických vztahů.“

Jsou to slova Normana Eisena, bývalého amerického velvyslance v Česku, který poskytl rozhovor Hospodářským novinám.

Donald Trump je zkrátka pořád strašák. I dnes, v den jeho inaugurace, vzbuzuje obavy. Jaká bude jeho politika směrem k Putinově vládě v Rusku? Jaká bude, pokud jde o Čínu? A jak se bude chovat k nám Evropanům? Moc nevíme.

Čechy může zatím uklidňovat skutečnost, že Trump se s místním prezidentem Milošem Zemanem kamarádí. Tedy, jestli vůbec může někoho uklidnit fakt, že se tu spojují jeden nevyzpytatelný politik s druhým ještě nevyzpytatelnějším. Navíc to znamená, že až se Zeman v březnu vrátí ze své první návštěvy Bílého domu, kam za Obamy nemohl, jeho Ovčáček bude ve svých domýšlivých projevech ještě nesnesitelnější.

Spojené státy a zbytek světa teď nicméně zjevně čeká zajímavá éra. Vy si k tomu zatím můžete přečíst nějaký ten Názor.

Přejeme dobré čtení a mnoho zdaru.

Jan Kubita, editor.“

zdroj: Týden 14.- 20.1. 2017 v komentářích HN

Související příspěvky