Úvodní stránka 30 OBČANSKÁ SPOLEČNOST 30 Transparency International: Monitoring transparentnosti prezidentských kampaní. Na co se zaměříme?

Transparency International: Monitoring transparentnosti prezidentských kampaní. Na co se zaměříme?

„Prezidentské kampaně se dostávají do žhavé fáze. Můžeme očekávat vyhrocené souboje, které se budou odehrávat, jak v rámci četných debat, tak především za podpory reklamy ve veřejném prostoru, a to včetně digitálního,“ vysvětluje Ondřej Kopečný, ředitel české kanceláře TI.

„TI chce monitoringem ukázat veřejnosti a voličům, jak si jednotlivé kandidátky a kandidáti vedou z hlediska financování a transparentnosti už v průběhu kampaní. Voliči mají mít přehled o tom, kdo finančně podporuje budoucí možnou prezidentku či prezidenta a koho si mimo jiné s sebou na Hrad přivedou,“ dodává.

Hodnocení založené na 10 kritériích pak zveřejníme 5. ledna 2023 na webu transparentnivolby.cz

V rámci hodnocení této prezidentské kampaně jsme nastavili 10 kritérií transparentnosti. Ta tvoří základ finálních známek, které budou mít hodnotu 1 až 5, jako ve škole. Jak monitoring probíhá se dozvíte zde.

 

TI nově na monitoringu předvolebních kampaní spolupracuje s profesionály na měření a analýzu médií. Společnost Monitora Media připravila unikátní projekt medialniobraz.cz, díky němuž má široká veřejnost přístup k otevřeným datům a informacím o prostoru, který média věnovala kandidátům.

 

Monitorovat jednotlivé prezidentské kandidátky a kandidáty, získat dostupná data, vytřídit je, vyhodnotit, ověřit a zpracovat do přehledné a srozumitelné podoby, je velice časově a finančně nákladné.

A proto Vás chceme požádat o podporu našeho projektu transparentnivolby.cz ve formě jednorázového, nebo pravidelného daru. Děkujeme!

️Podpořit monitoring voleb️

 

Zdroj: TI ČR, listopad 2022
Náhledový obrázek: ilustrační


Sledujte Transparency International v Otevřených novinách!

 

Předchozí k tématu v ON:

Co teď hoří v protikorupční agendě a prezidentských kampaních? Pusťte si Stošestku – podcast Transparency International

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

rozpočet

Schodek 300 miliard si náš stát nemůže dlouhodobě dovolit a my to vršíme už několik let za sebou

Odpovědný rozpočet – tvrdí vláda. Sliby chyby – kritizuje opozice. Jak je to ve skutečnosti? Co si představit pod schodkem 295 miliard korun? Nemá se víc šetřit? Anebo naopak rozdávat? ...