Takový hezký portrét čekého zdravotnictví. Další peníze nalité do špatného zákona a do tiché dohody na jeho porušování. AKTUALIZACE

Omezený provoz v českých nemocnicích je zažehnán. Tedy nejspíš. Lékaři se domluvili s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS) na tom, že na jejich mzdy přidá 9,8 miliardy korun. Fiala se vyjednávání chopil poté, co se dohodu nepodařilo uzavřít ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09).

Vyšší odměny by měly být financovány ze zdravotního pojištění, konkrétně z úhradové vyhlášky určené na financování péče. Jak konkrétně se to stane, zatím není jasné. Vláda bude hledat vhodný mechanismus tak, aby peníze skutečně skončily na výplatních páskách.

Záhy po konci jednání ovšem místopředseda správní rady VZP Miroslav Kalousek (TOP 09) zpochybnil, že by takový mechanismus mohl existovat.

Díky dohodě by každopádně alespoň prozatím nemělo dojít k omezení péče, což hrozilo od začátku prosince. Viceprezident České lékařské komory Jan Přáda nicméně uvedl, že chce mít dohodu s premiérem stvrzenou písemně, do té doby podle něj nemají lékaři brát zpět výpovědi z přesčasové péče.

Co by se stalo, pokud by k dohodě nakonec nedošlo? To v článku popsala kolegyně z Deníku N Iva Bezděková. Nemocnice varovaly, že se péče omezí na akutní zákroky, co to ale ve skutečnosti znamená?

„Například pokud přijde na naše pediatrické oddělení dítě s bolestmi břicha nebo horečkou, bude zřejmě čekat déle než dnes,“ řekl například pediatr Cyril Matějka z nemocnice v Jablonci nad Nisou. Zároveň ale dodal, že nemocnice život ohrožující stavy ošetří ihned.

Jak nicméně naznačil komentátor Seznam Zpráv Martin Čaban, v řadě nemocnic sice péče zaručená byla, ale pouze pod podmínkou toho, že nedojde k dalšímu výpadku lékařů. „FN Hradec Králové – omezení elektivní péče o 80 až 100 procent. V případě, že onemocní jeden lékař, nebude legálně možné poskytnout ani akutní péči,“ vypočítává Čaban.

Nemocnice nicméně upozornily, že zajistí například onkologickou léčbu. U dalších typů zdravotních potíží by se dal očekávat větší nápor na praktické lékaře.

Ačkoliv jsou protesty lékařů kvůli přesčasům v současnosti zažehnány, české zdravotnictví čekají v budoucnu reformy.

Například ministr financí Zbyněk Stanjura hovoří jak o zvýšení poplatku za pohotovost, tak o efektivitě urgentních příjmů. Těch je v Česku sto. O možných změnách dříve hovořil i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

„Před námi je vážná diskuze o tom, jak rozvíjet zdravotní systém tak, aby byl udržitelný,“ uvedl i premiér Fiala. Jednat dál chce i Přáda, hlavně o tom, aby české zdravotnictví nebylo závislé na přesčasové práci.

Zdroj: Pointa N, 30. 11. 2023


Související:

Při pohledu na oznámenou dohodu je navíc otázkou, jestli ji mohou počítat za své vítězství i samotní lékaři.

Podle komentátora totiž nepřináší koncepční změnu, která by řešila prvopočátek jejich nespokojenosti v podobě nadměrné přesčasové práce. A to přesto, že poslanci ve čtvrtek podpořili novelu zákoníku práce, což byl také jeden z požadavků protestu.

 

 

Zdroj: Lenka Kabrhelová na Seznam Zprávy, 1. 12. 2023, celý text:
Zvrat jednání s lékaři. Dvojici s mimořádně špatnou „chemií“ vystřídala jiná
Náhledový obrázek: ilustrační

 

AKTUALIZACE:

Ve čtvrtek to vypadalo skoro idylicky. Viděli jsme výjev, který by se, pokud by byl namalován, mohl jmenovat „Petr Fiala zachraňuje české zdravotnictví“. Premiér si na tiskové konferenci vyměňoval komplimenty s šéfem nespokojených mladých lékařů Janem Přádou a deset milionů potenciálních pacientů si oddychlo, že protest je zažehnán a provoz v nemocnicích s vrcholnou pravděpodobností omezovat nebude.

Jenže, jak už to bývá, postupně se ukazuje, že takřka idylický výjev byl namalován hodně nekvalitními barvami. A že tedy rychle opadává a odhaluje hodně nehezké věci, které se skrývají pod ním…

Celý komentář Petra Honzejka ze 3. 12. 2023 najdete v HN:
Stejní jako populisté. Místo reformy zdravotnictví Fialova vláda kličkuje a ohýbá pravidla

Související příspěvky