Svátky 5. a 6. července jsou spojeny s křesťanstvím

Dva dny volna v začátku prázdnin jsou svátky, připomínající křesťanství, které je zabudované do naší kultury, historie i vnímání světa. Den, kdy slavíme „příchod křesťanství“ do Čech a na Moravu ( 5. července) a den, kdy byl k smrti odsouzen a zemřel kněz Jan Hus ( 6.července) jsou s křesťanskou identitou více než názorně spojeny.

Tak schválně – budou kostely a modlitebny po celé republice praskat ve švech, že ani nepojmou všechny bojovníky za „národ, proti cizákům, jinověrcům a podezřelým multikulti individuím“? To by bylo překvápko! Z nenávistného pokřiku změna na skutečný návrat ke kořenům. Ke křesťanství v srdci, v myšlenkách, v konání. A ne jen o „svátcích“… A to by byl konec populistů, rozdmychávačů národnostních hysterií a nenávisti všeho druhu. Takže – dejme se překvapit :-)

Konstantin a Metod na Velehradě_J.Mathauser

Doplňujeme tradiční pozvánkou z Pražského arcibiskupství:

Dny dobré vůle s poutí na Velehrad začaly už 4.7. 2017 dopoledne, benefiční koncert, začne před bazilikou 4. 7. v 19:30. Moderovat ho bude Tereza Kostková a vystoupí Hradišťan s Jiřím Pavlicou, zpěvačka Marie Rottrová, kapela Slza nebo zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů. Během hudební produkce se divákům a posluchačům představí dva charitativní projekty, na které může každý přispět formou DMS VELEHRAD na číslo 87 777. Pro letošní ročník byly vybrány Dům Ignáce Stuchlého SKM – Salesiáni Dona Boska a Nadační fond ADIUVARE.

Poutní mše svatá, kterou cyrilometodějské oslavy každý rok vrcholí, začne na nádvoří před bazilikou ve středu 5. července v 10:30.

Podrobný program Dnů lidí dobré vůle najdete na stránkách www.velehrad.eu.

Přímý přenos hlavní bohoslužby na ČT2 a ČRo Vltava od 10:30.

Související příspěvky