Svátek sv. Patrika – den zeleného Irska

Sedmnáctý březen je „den, kdy chce každý být Irem“, protože se slaví svátek patrona Irska, věrozvěsta a biskupa Patrika! Irsko a Irové po celém světě se dnes oblékají do zelené. Zelený je pruh na státní vlajce, který  symbolizuje „smaragdový ostrov“ i katolickou většinu v zemi, bílým středovým pruhem symbolizujícím porozuměnií a toleranci je oddělený od pruhu oranžového, připomínajícího protestanskou část Irska.

Sv. Patrik původem z bohaté rodiny v Britské provincii ve Skotsku, byl v Římě vysvěcen na biskupa a v 5. století přinesl do Irska křesťanství. Byl vzdělaným a laskavým knězem, dokázal smířit horké hlavy znepřátelených místních vladařů i keltských kněží druidů a bardů a  radostnou křesťanskou zvěst rozšířil mezi všechny vrstvy obyvatelstva. Byl skutečnou postavou z masa a krve a o jeho oblibě svědčí dodnes tradovaná legenda o vyhnání hadů jako obrazu zla z Irska, o trojlístku, pomocí jehož učil o Svaté Trojici i kříži, ale i o Živé vodě, kterou  místní naučil destilovat z ječmene…Uisige-Beatha…Whisky.

Irové oslavují s vervou a národního světce připomínají převážně velmi „světsky“. Oslavy trvají týden, pořádají se tradiční lidové zábavy s tancem a hudbou, sportovní utkání, trhy, průvody, ohňostroje, tradici mají i škodolibá a ironická divadelní představení. A ovšem jídlo a pití – co jde, tak obarvené na zeleno. Proč ne? Schopnost radovat se nejenom lidská přirozenost ale i křesťanská ctnost a hrdě slavený státní svátek mohou ostatní Irům jen závidět.

Irové a lidé s Irskem v srdci slaví i v Praze. Zní irská hudba a čepuje se zelené pivo, do 18.3. je zeleně nasvícená Petřínská rozhledna. Výběr z akcí přinesla iDnes.cz a nejdete jej ZDE

Související příspěvky